אתר הנצחה לזכר

ישראל פוליאקוב 1941-2007

ישראל פוליאקוב
מקום לידה: ירושלים
מקום פטירה: תל אביב

בית עלמין:
ישוב:
בית עלמין:
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

שחקן, זמר וקומיקאי ישראלי, אשר זוהה בעיקר עם שלישיית "הגשש החיוור" והופיע רבות בתיאטרון ובקולנוע הישראלי.

ביוגרפיה

פוליאקוב נולד בירושלים וגדל בתל אביב. הוא למד בבית הספר החקלאי הכפר הירוק ובשנת 1958 החל לשרת בלהקת הנח"ל, והשתתף בתוכניות "לא לצאת מהכלים" ו"בדרך כלל", לצד גברי בנאי וחנן גולדבלט (שאתו גם למד 4 שנים בפנימיית הכפר הירוק).
עם שחרורו מצה"ל השתתף בסדרת הרדיו הידועה "משפחת שמחון" וב-1961 הצטרף ללהקת "התרנגולים" בהפקת נעמי פולני. הלהקה הורכבה מיוצאי הלהקות הצבאיות ובהם יהורם גאון, ליאור ייני, חנן גולדבלט וגברי בנאי ששירתו עמו בלהקת הנח"ל, ושייקה לוי. פוליאקוב הופיע במסגרתה עד פיזורה ב-1964.
במקביל לפירוק הלהקה הקימו יוצאי "התרנגולים" בנאי, פוליאקוב ושייקה לוי, ביחד עם היוזם-המפיק אברהם דשא פשנל, את שלישיית הבידור "הגשש החיוור", שהפכה במהרה לצוות הבידור המצליח בישראל, סמל לקונצנזוס תרבותי ובעל השפעה עמוקה על ההומור והשפה העברית. במסגרת זו השתתף פוליאקוב בביצועם של עשרותפזמונים ועשרות מערכונים שהפכו ללהיטים. תפקידים בולטים שמילא:

* הסייד במערכון "הסיידים".

* טברייני (אחד משלושה) במערכון "קפטריה בטבריה"

* חולה במחלת העליזות, במערכון "חכם מיימון"

* אדון קרקר במערכון "קרקר נגד קרקר"

* ציגלה, נוכל שמנסה להשיג כסף קל

* רב סוהר אהרון לאפה ידידו של רפי לירי

* שופט הכדורגל יהויכין פנדלוביץ' במערכון "אופסייד סטורי"

ב-1967, יחד עם חבריו מ"הגשש החיוור", שיחק פוליאקוב בסרטו של אפרים קישון "ארבינקא", ולאחריו השתתפה השלישייה במספר רב של סרטי קומדיה וסאטירה ישראליים. הדמות הקולנועית הבולטת ביותר שגילם פוליאקוב היא זו של סרג'יו קונסטנצה ב"גבעת חלפון אינה עונה".
יחד עם חבריו לשלישיית "הגשש החיוור" זכה פוליאקוב בשנת תש"ס (2000) בפרס ישראל על תרומה לחברה ולמדינה. באותה שנה, לאחר 36 שנות פעילות, התפרקה השלישייה, ופוליאקוב החל לשחק בהצגות תיאטרון, בהן "אצבע אלוהים", "שובו של מוריס שפילמן", "משפחת ישראלי" ו"אמא קוראז'". הוא ביים הצגות בידור לחנה לסלאוולצמד גדי יגיל ומוטי גלעדי ואף כיכב בעצמו בגרסה חדשה ל"רחוב סומסום". ב-2005 השתתף כשחקן אורח בפרק אחד של העונה הראשונה של הסדרה "בטיפול", שם גילם את אביו של הטייס המטופל, ידין, וזכה לשבחי הביקורת. ב-2007 השתתף, בתפקיד עצמו, בסדרת הטלוויזיה "הכל דבש" שנכתבה על ידי בתו יעל פוליאקוב, וכללה חומרים אוטוביוגרפיים.
הסצנה האחרונה לה הצטלם פוליאקוב היא סצנת הפתיחה של העונה השנייה של "בטיפול", אותה תיארו יוצרי הסדרה כסצנה החשובה ביותר של העונה השנייה. בעקבות פטירתו של פוליאקוב בוטלה סצנה מתוכננת נוספת ב"בטיפול" בכיכובו.
היה נשוי לשחקנית רינה גנור ולזמרת ריקי גל.
ישראל פוליאקוב נפטר ב-30 באוקטובר 2007 ממחלת הסרטן כשהוא משאיר אחריו אישה, שושנה, בתו יעל, ושני בנים. יום לאחר פטירתו ארונו הוצג בתיאטרון הקאמרי ונערך מופע לזכרו בו חבריו לשלישיית "הגשש החיוור" שרו לזכרו את השיר "פנס בודד" כאשר ביניהם ניצב מיקרופון ריק שסימל את מקומו החסר של פולי. פוליאקוב נטמן בבית העלמין של קיבוץעינת.
ביולי 2008, 9 חודשים לאחר מותו, זכה פוליאקוב על תפקידו ב"הכל דבש" בפרס השחקן הטוב ביותר בסדרה קומית בטקס פרסי האקדמיה לטלוויזיה. בתו יעל קיבלה את הפרס בשמו.


מקור הטקסט לפי תקנון השימוש ההוגן של ויקיפדיה

העדפות

עריכה
הומור, משחק, בימוי, מוזיקה,  שירה, במה, קומדיה, שפה

הספדים

עריכה
יוני גילור
רוצה לומר שגדלתי עליך והערצתי אותך מרחוק. הדמויות שגילמת יהוו תמיד חלק מהשעות הכי יפות ומצחיקות של חיי. עצוב על מותך אך השארת הרבה מאחורה.. (וכמובן שמצער לחשוב כמה עוד יכל להיות). יהי זכרך ברוך. (מעריץ)

linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה

הדלק נר

רוני ארואטי, ארצות הברית
02.11.2013
פולי, איש יקר שתמיד נזכור את פועלו ואת מורשתו נעביר לדורות הבאים
ג'ודית רגב
02.11.2012
פולי, לזכור אותך בחיוך לא דורש מאמץ :) לזכור אותך בקלילות כי אתה נצחי.
יהודית
01.11.2012
פולי - אדם מצחיק כל כך, חלק מתבנית הנוף של ארצנו. הוא כל כך חסר
שרון
01.11.2012
אדם מצחיק ונערץ עלי יהי זכרו ברוך........
עדנה
01.11.2012
אדם מדהים, יחיד ומיוחד, געגועים לקומיקאי ושחקן ענק, אחד בדורו
ישראל לביא, חיפה
01.11.2012
חסר לנו חבר ומצחיק וגם רציני כאחד
מירה
01.11.2012
אדם משיכמו ומעלה, מיוחד, כשרון ענק!!! פולי.....בגעגוע...
עידו
31.10.2012
בנאדם אדיר, ענק, אחד ומיוחד. יחסר תמיד. מתגעגעים אליך פולי!!!

Loading...