עברית
English
Spanish
Chinese
אתר הנצחה לזכר

ישראל מיטלמן 1915-1997

ישראל מיטלמן
מקום לידה: ניטרה, סלובקיה
מקום פטירה: עפולה, ישראל

בית עלמין:
ישוב: עפולה
בית עלמין:
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

ישראל נולד בניטרה, שהייתה אז בצ'כוסלובקיה וכיום נמצאת בסלובקיה, ליצחק ופרדל מיטלמן.

ישראל למד בביה"ס יהודי ובחדר עד גיל 14. בצעירותו השתייך לתנועת בני עקיבא. בגיל 14 למד מסגרות מכנית לקראת העלייה המיוחלת לארץ, וכשסיים עבד במכירת חלקי חילוף. כשבגר התגייס לצבא הצ'כי ושירת כטכנאי בחיל האוויר עד שנת 1937 (כשהיה בן 22).

כאשר הגרמנים פלשו לחבל הסודטים, באחד המהלכים שקדמו לפרוץ מלחמת העולם השניה, ביקש ישראל שחרור מהצבא. מפקדיו הבינו כי מצב היהודים מסוכן ולכן אישרו את שחרורו. ישראל חזר לעיירה ואילו אחיו ואחותו עלו לארץ ועבדו כאן. עם התגברות לחץ הצבא הגרמני, התייצב ישראל שוב לגיוס כללי, אך ערק מהצבא כשנודע לו שמפרידים את החיילים היהודים משאר החיילים, וזאת תוך עצימת עין של מפקדיו הישירים. באוגוסט 1939 (זמן קצר לפני פרוץ מלחמת העולם השניה) הפליג לארץ באניית פחם יוונית. בדרך לארץ עצרו האנגלים את האנייה, אך לבסוף הם הורשו להגיע לנמל חיפה. השייט ערך כשלושה חודשים, וישראל הגיע לחיפה בתחילת 1940. כאשר הגיע לארץ, הוא כתב לאחיו שנשארו באירופה בתקווה שידעו כי הגיע בשלום, אולם בעת ההיא כבר לא נותר מי שיקבל את המכתב. כל משפחתו של ישראל נלקחה על ידי הגרמנים למחנות ריכוז ונרצחה במלחמה.

תחילה הצטרף ישראל לאחיו חזקיהו שהקדים לעלות והשתקע בקיבוץ, ואח"כ עבר לגור אצל אחותו שיפרה בקריית-חיים. הוא התעניין היכן מתגבש קיבוץ חדש ונשלח לביתניה בבקעת הירדן שהייתה שייכת לברון רוטשילד, ושם נקלט. לאחר כשנה, הוא הצטרף לאחיו חזקי במושב שדה יעקב ועבד כמכונאי של הכפר.

בשדה יעקב פגש את הדסה ולאחר זמן מה הם התחתנו, ונולד להם בנם הבכור זאב. ב- 1953 הצטרף ישראל כשותף למאפיה קופראטיבית "אחדות העמק" בעפולה, והיה מחלק את הלחם לבתי העיר. בשנת 1955 הם עברו לעפולה ושם נולדו יצחק ורם.

לשלושת ילדיהם של ישראל והדסה נולדו 9 נכדים. ישראל אהב את משפחתו והיה משקיע רבות בפינוק הנכדים. הוא בנה בחצר ביתו בית עץ קטן על ענפיו של עץ אגוז. בגינתו היו גם עצי תאנה, רימון, זית, גפן ותפוז והוא היה מטפחם באהבה רבה. ישראל הכין יין ביתי, כבש זיתים והכין דגים מעושנים במו ידיו.

ישראל נפטר בתשעה באב שנת 1997.

העדפות

עריכה

הספדים

עריכה
linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה
1915 נולד בניטרה
1940 עולה לארץ
1948 נישא להדסה
1949 נולד זאב
1952 נולד יצחק
1953 מצטרף כשותף למאפיה
1957 נולד רם
1997 נפטר בעפולה

הדלק נר

Loading...