אתר הנצחה לזכר

יצחק ברנשטיין 1935-2006

יצחק ברנשטיין
מקום לידה: רחובות, ישראל
מקום פטירה: רחובות, ישראל

בית עלמין:
ישוב: רחובות
בית עלמין:
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

צקי (יצחק) נולד ב-17/3/1935 ברחובות לשמואל ושושנה ברנשטיין (שם נעוריה היה אלינר). הוא נולד במגרש רחב ידיים ברחוב וילקומיץ'. שמואל היה בעל טרקטור ועבד בשדות ובפרדסים בסביבה. שושנה היתה תופרת ועקרת בית ולהם היתה בת בכורה- ירדנה. בצעירותו היה צקי פעיל בתנועת הנוער "המחנות העולים" ובגיל 18, כאשר סיים את לימודיו בתיכון מקס פיין בתל אביב, התגייס לנח"ל ויצא לשנת הכשרה בקיבוץ גדות, שם הכיר את אשתו לעתיד, רבקהל'ה (רבקה). 

בתקופה זו הייתה מתיחות מאד גדולה בין ישראל לסוריה, והסורים הרבו להפגיז את הקיבוץ על מנת לשבש את השגרה. השקט באזור הושג רק לאחר מלחמת ששת הימים שבה נכבשה רמת הגולן בידי ישראל. בקיבוץ שלהם היו הרבה מקרי ירי והרבה מחבריהם נהרגו. צקי עבד בפלחה על הטרקטור, כמו אביו. אשתו עבדה בבית הילדים בגדות. הם גרו בצריפים קטנים יותר מבתיהם של הותיקים, והיו קרובים יותר לגבול, והם סיפרו לימים כי אפילו לשירותים הציבוריים שהיו אז בקיבוץ היה מסוכן ללכת. הטירונות בנח"ל ארכה כ-4 חודשים ולאחריה חזר צקי לקיבוץ מאחר ועבודתו היתה מוגדרת כחיונית למשק.

יום אחד עלה צקי (עם הטרקטור) על מוקש. המוקש התפוצץ אך רק הטרקטור נפגע. צקי סיפר לחבריו בקיבוץ והשמועה פרשה כנפיים. למחרת ראה בעיתון את הכותרת: "טרקטור מגדות עלה על מוקש". כדי לא להדאיג את הוריו, התקשר, ממזכירות הקיבוץ, לראש העיר של רחובות, וביקש ממנו להודיע להוריו שהכל בסדר.

בינואר 1957, עם סיום מלחמת סיני, נולדה לזוג הצעיר בת בכורה, ארנה, והם כבר היו "ותיקים" בקיבוץ ועברו מהצריפים לבתים יותר בטוחים במרכז הקיבוץ. כאשר מלאו לארנה שנה וחצי עזבו את הקיבוץ, ועברו לגור בבית שהיה שייך להוריה של שושנה, אמא של צקי, ברחובות. שם הצטרף צקי לעבודת הטרקטור עם אביו. שם גם נולדה להם בתם השנייה, רונית ולאחר שש שנים, נולד ניר. 

המשפחה חיה לצד שמואל ושושנה במשך שנים, עד שנפטרו. במשך כל חיו עבד צקי בשדה, ואהב את עבודתו עד מאוד. הוא גידל משפחה לתפארת ושמר על קשר קרוב עם אחותו ועם רבים מבני משפחתו. צקי ייחס חשיבות מרובה לטיפוח תחושת המשפחתיות בקרב ילדיו ונכדיו. הוא טיפל בגינת ביתו ואהב לארח את שלושת ילדיו ותשעת נכדיו לעיתים תכופות. נכדו העשירי נולד לאחר מותו. הוא עסק בספורט בשעות הפנאי ואף היה נוהג לצפות במשחקי קבוצתו: "הפועל תל אביב" בכדורגל, ביחד עם נכדיו, אותם הצליח לרתום לתחביב.

חבריו ומשפחתו נהגו לכנותו צקי (ומעטים השתמשו בצחי או איציק).

זמן קצר לאחר שרבקה'לה נפטרה פרש לגמלאות. בקיץ 2005 גילו הרופאים סרטן מתקדם בגופו, ובמרץ 2006 נפטר. 

העדפות

עריכה

יצחק אהד את קבוצת "הפועל תל אביב" ואהב מאוד כדורגל.

היה מרבה בציטוט אמרות ובדיחות עממיות כגון "אל תתפור ארנק"

הספדים

עריכה

אדם מעורר השראה היה צקי. אדם חזק ופשוט, אך מלא אהבה. הוא גידל משפחה גדולה, מאושרת ובעיקר מגובשת. את האוכל הביתי, הכדורגל, והטיולים עם הנכדים היה מקדש. לבריכה ברחובות, לאיצטדיון בלומפילד, או ברחבי הארץ. 

תמיד אזכור איך היה סבא מקלף בעבורנו שסק מהעץ על המרפסת, ומחלק אחד לכל נכד, בסבלנות שלא פגה אף פעם, ואיך היה משיט אותנו על רפסודה מאולתרת מקלקר בכינרת ושר בקולו העמוק "שוטי שוטי ספינתי".

linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה
1935 נולד ברחובות
1954 יוצא להכשרה בגדות
1956 נישא לרבקה
1957 ארנה נולדה
1958 חוזר לרחובות
1960 רונית נולדה
1966 ניר נולד
2003 רבקה נפטרה
2006 נפטר בביתו ברחובות

הדלק נר

Loading...