עברית
English
Spanish
Chinese
אתר הנצחה לזכר

רמה סמסונוב 1921-2012

רמה סמסונוב
מקום לידה: ירושלים
מקום פטירה: תל אביב

בית עלמין:
ישוב:
בית עלמין:
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

הייתה מורה לפיתוח קול, זמרת מצו סופרן וסופרת ילדים ישראלית.

סמסונוב נולדה בירושלים, בתו של אהרון סמסונוב ממשפחת סמסונוב הענפה, ממייסדי חדרה. אחותה הגדולה הייתה השחקנית תמר סמסונוב (נפטרה ב-1959). גדלה בחדרה, סיימה את לימודיה התיכוניים בירושלים ולמדה הוראה בבית המדרש למורים בבית הכרם. לאחר מכן המשיכה בלימודי מוזיקה וזמרה בבית הספר "ג'וליארד" בניו יורק, באוניברסיטת ויסקונסין ואצל רוזה פאולי (Rose Pauly) באקדמיה למוזיקה בירושלים. בפלמ"ח הכירה את יחיעם ויץ והשניים נישאו. ויץ נהרג בפעולת "ליל הגשרים" בשנת 1946. התחתנה נישואים שניים עם האדריכל יצחק ישר (אשר תכנן את הכור האטומי בדימונה) וילדה את בנם האדריכל אבנר ישר שהתחתן מאוחר יותר עם רונית אלקבץ. הופיעה עם תזמורות שונות, ובהןהתזמורת הפילהרמונית הישראלית, תזמורת רשות השידור והתזמורת הסימפונית חיפה.

בפסטיבל הזמר הראשון ב-1960 זכתה במקום השני יחד עם גדעון זינגר בשיר "העלמה". ב-1965 הופיעה במחזה "ברכט על ברכט" בתיאטרון זווית. באותה שנה נמנתה על מייסדי התזמורת הקאמרית הישראלית (נקראה אז "אנסמבל"), יחד עם המנצח גארי ברתיני. היא הופיעה רבות עם תזמורת זו, בין השאר בהצגת "הקונסול". בשנת 1969 השתתפה ב"רומנסרו ספרדי", מופע שירי לאדינו, יחד עם יוסי בנאי, יהורם גאון ומקהלת צדיקוב. סמסונוב שרה בהופעה בעברית, בין היתר, את השירים "צל לא צל", "יעל" ו"בת גלים" ובלאדינו את "איר מה קרו מאדרה א ירושלים" ("אמא, אני רוצה ללכת לירושלים"). ההופעה הוקלטה והופצה בתקליט. סמסונוב הקליטה שירים רבים, אך לא הוציאה שום אלבום, מלבד אלבום שהוקלט בשנות השבעים, אך לא הופץ באופן מסחרי. אחד השירים שנכלל בתקליט, אותו חיברה סמסונוב, הוא "טוליק".
הופיעה תקופה ארוכה כסולנית באופרה הישראלית ובגיל 50 החליטה לפרוש מן הבמה‏ ולעבור ללמד בבית הספר לאמנות הבמה – בית צבי ברמת גן.
בשנת 1976 כתבה את ספר הילדים "לא הספיקה לי היד" וב-1981 את "השן הראשונה".
זכתה במדליית הזהב בפסטיבל הנוער הדמוקרטי במוסקבה בשנת 1957. בשנת 2000 זכתה בתואר יקירת העיר תל אביב. סמסונוב הלכה לעולמה בשנת 2012 בגיל 91.

המידע מובא מאתר ויקיפדיה ובהתאם לתקנון השיתוף ההוגן.

העדפות

עריכה

משחק, שירה, אופרה, הוראה, מסירות, כתיבה, ילדים, אנשים, הישגים

הספדים

עריכה

לרמה המדהימה,

היית מורה מדהימה ואישה נדירה. לעולם לא אשכחך ואת כל מה שנתת ושלמדתי ממך. הענקת כל כך הרבה ועם זאת ולמרות גילך זה עדיין לא נתפס ולעולם תשארי אבידה עצומה לעולם. יהי זכרך ברוך. 

מיכאל פ.

linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה

הדלק נר

דביר פרץ
04.06.2014
מורה יקרה ואישה נפלאה.
דביר פרץ
04.06.2014
מורה יקרה ואישה נפלאה.
מירה זכאי
20.10.2013
זוכרת ומתגעגעת
גאיה
21.10.2012
רמה, אין אישה שתשתווה לך. תודה על כל המתנות היקרות שהענקת לנו.

Loading...