אתר הנצחה לזכר

דוד פירון 1933-2012

דוד פירון
מקום לידה: לונדון
מקום פטירה: ישראל

בית עלמין:
ישוב:
בית עלמין:
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

דוד פירון נולד ב 1933 בלונדון אנגליה לטובה (פירון) וג'ורג' באייט (Bayat).

אביו ג'ורג' היה איש תאטרון ואמו שחקנית תאטרון שלימים נהיית זמרת ושחקנית בתאטרון המטאטא בישראל. עוד בהיותו ילד קטן נפרדו הוריו ואמו עלתה לישראל אתו בשנת 1939. את הדרך לישראל עשו במטוס תחילה למצריים ואז לתל אביו. באותו זמן אביה של טובה ואימה חיו בתל אביב וטובה ודוד הקטן הצטרפו אליהם.

דוד למד בתל אביב בין השאר בפנימיית מקווה ישראל. לצה"ל התגייס לגולני ואחר תקופה נהיה מפקד מחלקה.

לאחר הצבא..למד באוניברסיטה העברית אנגלית ופילוספיה ושם פגש את רות לימים אשתו.

הזוג דוד ורות התישבו בפתח תקוה בשכונת בלינסון, שם גידלו שלושה בנים - את שאול אריאל ואבנר.

הבית צמוד הקרקע אפשר לדוד להתמסר לתחביבים האהובים עליו - נגרות, גידול צמחים - בעיקר קקטוסים, צילום וקריאה. האהבה של דוד לגידול קקטוסים היתה מיוחדת. עם הזמן צמחו בשטח הגינה חממות ופינות גידול. לעיתים היה הבית נמלא בריח אדמה מבושלת שדוד היה מחטא אדמה לזרעים בתנור המטבח. באביב היה אפשר לראות בחממה שורות שורות של ביבי קקטוסים, שהגיעו מכל קצווי העולם בוקעים מזרעים מתחת מעטה זכוכית.

אהבה נוספת של דוד היתה הצילום. דוד צילם מאות ואלפי תמונות בסבלנות רבה. כשרואים את אוסף התמונות שלו אפשר לראות מיד את הכשרון המיוחד שלו ליצור קומפוזיציה מיוחדת. בביתו בשכונת בלינסון היה הופך המטבח לעיתים מזומנות לחדר פיתוח שהריח מחומץ חומרי פיתוח והואר באור אדום.  

העדפות

עריכה
אחת האהבות הגדולות של דוד בהמלך השנים היה גידול קקטוסים. לא מדובר בשניים שלושה עציצים פה ושם אלה גינה שלמה, שבכל צד שלה מתרוממים כמו פסלים קקטוסים כחולים ירוקים. בבית בשכונת בלינסון כל שבת בבוקר ולאורך כל הקיץ היה אפשר לראות את דוד מטפל בעשרות הקקטוסים שלו. לעיתים באביב היה אפשר לראות החממה, באינקובטור, מתחת מעטה זכוכית שורות של קקטוסים בוקעים מזרעים על מצע חול לבן. האהבה לצמחים המשיכה גם כאשר עבר עם רותי לפתח תקוה, שם מילה במהירות את כל גג הבניין בעציצים יפיפיים.

הספדים

עריכה
אדם מדר
כששאול סיפר לי שדוד דוד נפטר, פתאום זה חזר לי ,הזיכרונות. לי דוד דוד היה הדוד הנערץ הדוד הקול.אני זוכר אותי ילד קטן בטח 10-11 נוסע עם אימא שלי באוטובוס ישן של אגד אליכם לבית הישן בצומת סירקין . נסיעה ארוכה ולא מסתיימת שבסוף אין סוף פרדסים. ואז מגיעים לתחנה מרכזית פתח תקוה ולוקחים אוטובוס 73 (ככה אני זוכר). מגיעים לביתכם, מה אגיד גם כשאני חושב על זה היום זה אחוזה קסומה. ודוד דוד עם השפם המחודד והשערות העומדות. והאקדחים מאחורי הווילון בחדר הצדדי/עבודה איפה שהייתי ישן. וכמובן נוסעים בסוסיתא סטיישן. ונוסעים או הולכים למכולת במורד הרחוב . החלב בבקבוקים עם הטעם המיוחד של שמנת. אני זוכר שבמלחמת ששת הימים דוד דוד הביא לנו כאפיות מהמלחמה נגד הירדנים. ובבר-מצוה שלי הוא נתן לי מתנה אקדח אויר. כשגדלתי הוא הדריך אותי בנגרות- בכלל היה נגר מוכשר. בכלל היה מוכשר בכל מה שעשה ,ועשה כל דבר עד הסוף, בלי פשרות, נראה לי שאתם ירשתם את אותם תכונות. את האהבה שלי לקקטוסים קבלתי ממנו. והצילומים של שחור לבן המיוחדים. אני זוכר שהייתי מעלעל באלבומים עם הצילומים של הברקים. והסיפורים על הבלש מניו יורק שחיסל את הפורצים גם אחרי שירו עליו. ודוד דוד היה מסביר לי איך זה קרה ואני מרותק . והנסיעה בטוסטוס עם הסירה. כשגדלנו הייתי קצת בקשר איתו במייל ואני זוכר כאשר כבר חלה בהתחלה הצעתי שנפגש אך הוא לא רצה. מאז עברו הרבה שנים, וכולנו המשכנו הלאה. עצוב היום. דוד דוד נפטר. והזיכרונות הנעימים מציפים אותי. אני מקווה שהוא נפגש עכשיו עם אימא שלי והם צוחקים ביחד כי היה להם קשר טוב. יהיה זכרו ברוך. אדם

אבנר פירון
מעולם לא התמודדתי עם אובדן. אובדן של אב זה דבר מאד לא פשוט. זה כמה חודשים שזה קרב, וכל יום היתה התמודדות לא פשוטה וקורעת לב. בכל התקופה הזו אבא שלי עשה את המקסימום שלא נחוש קושי. וזה בדיוק הוא. הוריי תמיד התמודדו עם הכל לבד. אבא שלי היה ילד יחיד, אמא שלו היתה שחקנית וזמרת והוא פשוט גידל את עצמו לבד. היה עצמאי וחזק, ולא התפשר על החופש שלו ועשה מה שטוב לו. עד יומו האחרון, כל מה שהפריע לו באמת זו השליטה והעצמאות שהתפוררה לו בין האצבעות. עד יומו האחרון שמר על כבודו העצמי והיה מאופק, מעולם לא נשמע ממנו צליל של כאב, אנשים כאלה כבר קשה למצוא, בזכותם קמה המדינה. הורי היו נשואים +50 שנה, והם היו זוג יונים שקשה לתאר והשלימו אחד את השניה בצורה מושלמת. תוך כדי המסע לקראת סוף חייו, גם למדתי מזו זוגיות אמיתית וכשתחתנים ומדברים על להיות שמה כשחולים, זה זה...זה נקרא אומץ. אבא שלי תמיד ידע להעסיק את עצמו, אני זוכר מילדות איך עבד במחסן בנגרות במשך שעות, איך התעצבן קשות כשמשהו לא היה סימטרי או לא יצא כפי שציפה, אך היה לו את היכולת לפרק ולבנות הכל מחדש, עד שיצליח. ישנם דברים כאלה שלא שוכחים והם חלק ממנו כמו האפצ'י המאד ייחודי שהייתי שומע בשעה 21:00 מאיזור המחסן כשחזר מהעבודה. אבא בתקופות שונות עבד שתי עבודות אך מעולם אנני זוכר אותו מתלונן על כך. אני זוכר איך היינו הולכים יחד לואדי מאחורי הכפר ותוך כדי טיול היה מלמד אותי כל כך הרבה. אני זוכר את הווספה עם הסירה שלו האפורים, לא יודע עוד כמה כאלה היו בארץ אבל אני זוכר כיצד הייתי נוסע עימו מתל אביב, שוכב בסירה ומביט באורות החולפים. אבא שלי ידע להסביר וללמד אותי כל דבר, היה לו סבלנות לשבת עימי שעות על גבי שעות ולודא שאהיה מוכן לבגרויות. בזכותו עברתי בהצלחה כמה מהבחינות, בזכות ההתמדה שלו והשקידה, עמדתי בזה, כי כשלא ישבתי איתו הייתי במגרש הכדורסל :-) ידעתי תמיד שאוכל לפנות אליו בכל נושא, אהבתי לדבר איתו והוא תמיד ידע משהו על כל דבר. ובדרך כלל אותו משהו זה היה הרבה. אבא שלי, היה ידוע בעקשנותו והתמדתו, אני זוכר כיצד לאחר מלחמת המפרץ, לאחר תאונת הדרכים, לאחר הניתוח הכושל בכתף, הרופאים אמרו לו שאת היד לא יצליח להרים יותר, הוא ישב ו\או עמד שעות עם גומי כוח וחיזק את שרירי הכתף, ובידו השניה..ספר...ספרים היו דבר הבלתי נפרד ממנו. לעתים קרא כמה בו זמנית, זה תמיד הדהים אותי. אז עכשיו לאט לאט מתחילים דף חדש, ואני מאד מקווה ומתפלל שאמא שלי תצליח למצוא חיים טובים ורגועים בלעדיו, כי הוא היה כל חייה, והיא עשתה הכל עבורו. עכשיו כשירדן שואלת איפה סבא, אז אנחנו אומרים לה שהוא איננו עוד, והוא בשמיים שומר עלינו, אז היא אומרת בתמימותה הכל כך אמיתי- "כבר לא כואב לו?" ואנחנו עונים עם אנחת רווחה, "כבר לא". קשה לתפוס שמישהו פתאום איננו וזה מאד קשה לשחרר אבל בסופו של יום, לא חייבים לשחרר עד הסוף כי הוא יהיה שם זכור, מוערך ואהוב.

linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה
1933 דוד פירון נולד בלונדון
1961 חתונה עם רותי
1965 שאול נולד

הדלק נר

Loading...