אתר הנצחה לזכר

ווילט צ'מברליין 1936-1999

ווילט צ'מברליין
מקום לידה:
מקום פטירה:

בית עלמין:
ישוב:
בית עלמין:
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

וילטון נורמן "וילט" צ'מברליין (אנגלית: Wilton Norman "Wilt" Chamberlain‏; 21 באוגוסט 1936 - 12 באוקטובר 1999) הידוע בשם וילט צ'מברליין, היה כדורסלן אפרו אמריקאי. נחשב לאחד מגדולי הכדורסלנים בכל הזמנים. צ'מברליין קבע שיאי נקודות וכדורים חוזרים שלא נשברו עד היום.

נולד בפילדלפיה והתפרסם לראשונה בעולם הכדורסל האמריקאי כששיחק בתיכון אוברברוק שבמערב פילדלפיה. בליגת המכללות שיחק באוניברסיטת קנזס ופרש ממנה לפני סיום הלימודים. כיוון שנאסר עליו לשחק ב-NBA עד אשר סיימו בני מחזורו את לימודיהם במכללות, שיחק תחילה בקבוצת הראווה הארלם גלובטרוטרס. מ-1960 שיחק במספר קבוצות בליגת ה-NBA, בין היתר בפילדלפיה ווריירס (לימים גולדן סטייט ווריורס), פילדלפיה 76' ולוס אנג'לס לייקרס.

במשך הקריירה שלו, זכה צ'מברליין פעמיים באליפות ה-NBA (ב-1967 בשורות פילדלפיה 76' וב-1972 בשורות הלוס אנג'לס לייקרס), פעמיים בתואר ה-MVP (השחקן המצטיין) של סדרת הגמר וארבע פעמים בתואר ה-MVP של העונה הסדירה. בשנתו הראשונה בליגה היה לשחקן הראשון אשר נבחר גם כ-MVP של העונה וגם כ"רוקי העונה".

שיאו המפורסם ביותר הוא קליעת 100 נקודות במשחק אחד, אותו השיג ב-1962 במשחק של פילדלפיה ווריירס כנגד הניו יורק ניקס. זהו מספר הנקודות הרב ביותר ששחקן הגיע אליו אי פעם ב-NBA (המשחק היה ללא הארכה ולפני עידן קליעות לשלוש נקודות). כמו כן, הוא רשם גם שיאים נוספים כגון שיא נקודות בממוצע לעונה (50.4 נקודות למשחק) ושיאי קליטת כדורים חוזרים למשחק (55 ריבאונדים במשחק אחד) ולעונה. בסיכום כל הקריירה שלו, אשר נסתיימה בשנת 1973 במדי קבוצת סן דייגו מליגת ה-ABA קלע צ'מברליין 30.06 נקודות בממוצע למשחק וקלט 22.9 כדורים חוזרים בממוצע למשחק. שיא הנקודות לקריירה נשבר על ידי מייקל ג'ורדן (30.12 נקודות למשחק) ושיאו בקליטת כדורים חוזרים במשך הקריירה שריר וקיים עד היום.

כמו כן, צ'מברליין הוא השחקן היחידי בהיסטוריה של הכדורסל אשר השיג דאבל טריפל דאבל כשצבר ב-2 בפברואר 1968 22 נקודות, 25 כדורים חוזרים ו-21 אסיסטים נגדדטרויט פיסטונס.

בעונת 1996-1997, שנת היובל לליגת ה-NBA, נבחר כאחד מ-‏50 השחקנים הגדולים של הליגה בכל הזמנים.

ב-12 באוקטובר 1999 הוא נפטר בשנתו מהתקף לב, בגיל 63.

מקור הטקסט לפי תקנון השימוש ההוגן של ויקיפדיה 

העדפות

עריכה
כדורסל, תהילה, תחרותיות, נשים, שיאים.

הספדים

עריכה

Wilt was a big man, but an even bigger human.

RIP

linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה

הדלק נר

Loading...