אתר הנצחה לזכר

יוסי אלפנט 1959-1991

יוסי אלפנט
מקום לידה: רמת גן
מקום פטירה: תל אביב

בית עלמין:
ישוב:
בית עלמין:
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

נולד ב25 ביולי, 1959 ברמת-גן. החל לנגן בגיטרה בגיל 8. בגיל 14 אובחן כחולה לב ונאסר עליו לבצע פעילות גופנית. בתחילת שנות ה-80, לאחר שירותו בצה"ל כמתנדב, עבר להתגורר עם חבריו בכרכור והקים את להקת "Undertaker Contractor" עם עופר הררי (כלי הקשה) ודני אברהם (בס). הלהקה שרה שירי פוסט-פאנק באנגלית (פרט לשיר "סדר יום") שהושפעו בעיקר מלהקת "ג'וי דיוויז'ן", והופיעה במועדונים בכל רחבי הארץ, ביניהם "מועדון הפינגווין" ו"קולנוע דן". לא נותרו הקלטות מהרכב זה.

לאחר מכן הקים אלפנט את "להקה רטורית" עם עופר הררי (כלי הקשה), אריק צוקר (בס) ואייל גודלשטיין (סינטיסייזר); ומאוחר יותר בהשתתפות מוסא נחמיאס (בס), ירון בכר (קלידים) ויניב עצמון (תופים). בסוף 1984 נסעו אלפנט ונחמיאס לניו יורק, שם הקליטו תחת השם "חדר 101" (מקור השם בספר "1984" מאת ג'ורג' אורוול) עם בת זוגו עדנה דה-בר ודויד גרוואי. 

באותה תקופה, החל אלפנט משתמש בסמים קשים. בארצות הברית כינה את עצמו "Why elephant" ("למה פיל?") כמשחק מילים עם כתיב שמו: Y. Elephant 

ב־1986 שב אלפנט לישראל והשתתף כגיטריסט, מעבד ומפיק מוזיקלי בלהקת "הפליטים" של אהוד בנאי, בין היתר במסגרת אופרת הרוק "מאמי", בה הוא השתתף גם בשירה.

ב־1987 הוא הפיק את אלבום הבכורה של אהוד בנאי והפליטים והשתתף באלבום בנגינה (סולו הגיטרה בשיר ב"עיר מקלט", אליו מובילה האמירה "לך אלפנט" מפי אהוד בנאי) ובהלחנה ("קסם גלילי" שנוגן בהופעות של ה"פליטים" ויצא ב"אוספ אלפנט").

ב־1988 הופיע עם "להקה רטורית" והוציא תקליט בהופעה חיה של הלהקה ("הופעה רטורית"). במקביל לפעילותו עם "להקה רטורית" המתחדשת ועם אהוד בנאי, הוא הקים הרכב נוסף בשם "למה פיל" והקליט עמו מספר שירים. כאשר בעיית הסמים של אלפנט החריפה, הפיקה חברת התקליטים "נענע דיסק" וניצן זעירא בסוף 1989 מופע מחווה ("הדיל של הפיל") במטרה לסייע לאלפנט בגמילה, אך הניסיון נכשל.

1990 הייתה שנת שיא בפעילותו המוזיקלית, והוא עבד בשנה זו בין היתר עם "למה פיל", גידי גוב ("ענן מאושר"), בהופעות עם הלהקות "האחים המכוערים" ו"בלוז ראש פינה", השתתף בהלחנה והפקה של אמנים שונים, ושיתף פעולה עם פורטיסחרוף, אהוד בנאי ולהקת "החברים של נטאשה".

ב־1991 נולדה בתו, מיחסיו עם בת זוגו נעמי גולדנר. בשנה זו הוא גם הפיק ללהקת "החברים של נטאשה" את אלבומם השני "שינויים בהרגלי הצריחה". האלבום זכה להצלחה עצומה וכמעט כל השירים מתוכו הפכו ללהיטי רדיו. אלפנט נפטר חודשיים לאחר סיום הקלטת האלבום, לפני יציאתו לאור. השיר הקצר "כמעט אופטימי" המופיע באלבום נכתב לזכרו.

מותו של אלפנט
אלפנט היה חולה לב מילדות ובגיל 14 נאלץ לעבור צנתור. בספטמבר 1991 הוא נפטר במהלך הופעה במועדון הלוגוס בתל אביב.  מותו נגרם כתוצאה מדום לב בשילוב עם צריכת סמים קשים, להם היה מכור בשנותיו האחרונות.
לאחר מותו יצא אלבום מהקלטותיו בשם "אלפנט" וכן אלבום אוסף, וב-2001 התקיים מופע מחווה לזכרו בהשתתפות חבריו.
ב-2003 ביצעה להקת מוניקה סקס גירסת כיסוי  לשירו "שומר אריות" באלבום "חיות מחמד".

מקור התוכן מאתר ויקיפדיה בהתאם להסכם השיתוף ההוגן של האתר.

העדפות

עריכה
מוזיקה, מילים, רגש, הפקה, חיים על הקצה, סמים, התמכרויות, הרפתקאות, לילה, חיים.

הספדים

עריכה
"מנגד ישנם החיים. בהם טמונה הרומנטיקה. היום יום הוא נוצץ ולא אפור... אני מודה לאל שאחרי עשר שנים אני כותב את ה'בנאליה' הזו מהצד של החיים, ולא מהצד ה'רומנטי' ההוא, כשמר מוות הוא חבר. ובכן, הוא לא, והוא יגיע".
linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה

הדלק נר

דני וולקוב
05.04.2020
בזכות הפאב בקריית חיים הכרתי את המוזיקה שלו.
דניאל מירון
20.03.2019
יוצר מחונן, יהי זכרו ברוך

Loading...