אתר הנצחה לזכר

מרים רות 1910-2005

מרים רות
מקום לידה: הונגריה
מקום פטירה: ישראל

בית עלמין:
ישוב:
בית עלמין:
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

סופרת ילדים עברייה, גננת ומחנכת ישראלית. היא נחשבת כחלוצה בתחום חקר ספרות הילדים העברית.

ביוגרפיה

נולדה בשם אנה מריה רות למשפחה בת חמישה ילדים בעיר נובה זמקי (Nové Zámky) שבממלכת הונגריה של האימפריה האוסטרו-הונגרית (ולאחר המלחמה בצ'כוסלובקיה; כיום בסלובקיה). אביה שימש כמורה ומנהל בית הספר היהודי בעיר. היא גדלה בעיר הולדתה, הייתה פעילה בתנועת הנוער "השומר הצעיר" ,וסיימה את לימודיה התיכוניים שם. היא המשיכה בלימודי פסיכולוגיה באוניברסיטת ברנו. לאחר עלייתה לארץ ישראל בשנת 1931 למדה בסמינר הקיבוצים ובאוניברסיטה העברית. למדה לתואר שני בחינוך בקולג' לחינוך של ניו יורק. בשנת 1937 נמנתה על מייסדי קיבוץ שער הגולן, שבו התגוררה עד מותה, ושמשה בו כגננת. היא עסקה בחינוך שנים ארוכות והכשירה מורות וגננות בסמינר אורנים. בין ספרי הלימוד שכתבה: תורת הגן (1955), הילד ואתה (1958) וספרות לגיל הרך (1969).


רות התפרסמה בעיקר כסופרת ילדים. היא החלה בכתיבה לילדים בגיל 60 בעידודם של בעלה והמאיירת אורה אייל, שנמנתה על תלמידותיה. רות יצרה כמה מן הספרים הנודעים ביותר לגיל הרך בספרות העברית החדשה, בהם ספרה הראשון "מעשה בחמישה בלונים" (1974), "הבית של יעל" ו"תירס חם". בסך הכול כתבה מעל לעשרים ספרים לילדים. ספרה האחרון "גברת חבית ועוד" יצא לאור כשנה לפני מותה ובו אוסף הרפתקאות המתרחשות בתקופת ילדותה.


בשנת 1978 זכתה בפרס אסתר רבינוביץ' על תרומתה לספרות הילדים. ב-1990 זכתה רות בפרס זאב על מפעל חיים, ובשנת 1998 זכתה בפרס "אות החיוך" של יוניצ"ף על ספרה "מעשה בחמישה בלונים". בשנת 2002 הוכרזה ככלת פרס ביאליק לספרות.


רות נפטרה בשנת 2005 והיא בת 95. היא נקברה בקיבוצה, שער הגולן. היא הייתה נשואה לפסח עברי ולזוג נולדו שלושה ילדים. היא הותירה אחריה 14 נכדים. נינתה, עמית עברי, היא אלופת ישראל בשחייה.


אוסף עשיר של ספרות ילדים מהארץ ומהעולם שאספה רות נשמר בספריית מכללת אורנים.

מקור הטקסט מובא בהתאם להסכם השיתוף ההוגן של ויקיפדיה.


העדפות

עריכה
ילדים, הומור, דמיון, כתיבה, חינוך, הוראה, פסיכולוגיה, ספרים, אנשים

הספדים

עריכה
מרים היקרה, לא מכירה אותך אישית אך הפלא והקסם בספרייך גדולים מכל. היית חלק גדול מחיינו במהלך שנים רבות בהן גדלו והתעצבו שיר, דור וסתיו. תודה לך על הכל. יהיה זכרך ברוך.
linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה

הדלק נר

סברינה
13.11.2012
זמנו של האדם קצוב בעולם אך הספר הוא נצחי, וכך גם ספרייך! יהיה זכרך ברוך
אלונה
13.11.2012
הספרים שלך השפיעו עלי כ"כ הרבה! תודה לך. ת.נ.צ.ב.ה.

Loading...