אתר הנצחה לזכר

רבקה ברנשטיין 1936-2004

רבקה ברנשטיין
מקום לידה: רעננה, ישראל
מקום פטירה: רחובות, ישראל

בית עלמין:
ישוב: רחובות
בית עלמין:
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

רבקהל'ה (רבקה) נולדה ב- 26/2/1936 ברעננה לדוד ובלהה סבירסקי (בלהה נולדה למשפחת לושק) שעלו מברית המועצות בשנות ה-20. היא נולדה במגרש רחב ידיים ברחוב רמב"ם, בו היה גם פרדס ולול. דוד היה מנהל פרדסים בעבור עשירי האזור ומשווק עופות, ובלהה היתה עקרת בית וניהלה את הלול. מאוחר יותר נולדה להם יעל. בצעירותה היתה רבקה פעילה בתנועת הנוער "המחונות העולים" ובגיל 17, טרם סיימה את לימודיה בתיכון, בחרה להצטרף לגרעין הכשרה של התנועה ולעבור לקיבוץ הצעיר גדות, שם הכירה את בעלה לעתיד, צקי (יצחק). 
בתקופה זו הייתה מתיחות מאד גדולה בין ישראל לסוריה והסורים הרבו להפגיז את הקיבוץ על מנת לשבש את השגרה. השקט באזור הושג רק לאחר מלחמת ששת הימים שבה נכבשה רמת הגולן בידי ישראל. בקיבוץ שלהם היו הרבה מקרי ירי והרבה מחבריהם נהרגו. יצחק היה עובד בשדות הקיבוץ עם טרקטור ורבקה עבדה בבית הילדים בגדות. הם גרו בצריפים קטנים יותר מבתיהם של הותיקים, והיו קרובים יותר לגבול, והם סיפרו לימים כי אפילו לשירותים הציבוריים שהיו אז בקיבוץ היה מסוכן ללכת. 

בינואר 1957, עם סיום מלחמת סיני, נולדה לזוג הצעיר בת בכורה, ארנה, והם כבר היו "ותיקים" בקיבוץ ועברו מהצריפים לבתים יותר בטוחים במרכז הקיבוץ. כאשר מלאו לארנה שנה וחצי עזבו את הקיבוץ, ועברו לגור בבית שהיה שייך להוריה של שושנה, אמא של יצחק, ברחובות. שם הצטרף יצחק לעבודת הטרקטור עם אביו. שם גם נולדה להם בתם השנייה, רונית ולאחר אחרי שש שנים, נולד ניר. 
המשפחה חיה לצד הוריו של יצחק במשך שנים, עד שנפטרו. במשך כל חייה טיפלה רבקהל'ה במשק הבית, בישלה ורכשה מיומנות בסריגה ותפירה. היא גידלה משפחה לתפארת ושמרה על קשר קרוב עם אחותה ועם רבים מבני משפחתה. רבקהל'ה ייחסה חשיבות מרובה לטיפוח תחושת המשפחתיות בקרב ילדיה ונכדיה. היא בישלה מטעמים לרוב ואהבה לארח את שלושת ילדיה ותשעת נכדיה לעיתים תכופות. נכדה העשירי נולד לאחר מותה. 

חבריה ומשפחתה נהגו לכנותה רבקה'לה.

רבקה עישנה במהלך כל חייה הבוגרים, דבר שעורר בה מחלת ריאות קשה בשם אמפיזמה. היא סבלה ממחלה זו במשך שנים ומצבה הגופני הדרדר לקראת סוף ימיה. בסתיו 2004 נפטרה רבקה.

העדפות

עריכה

הספדים

עריכה
linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה
1936 נולדה ברעננה
1954 יצאה להכשרה בגדות
1956 נישאה ליצחק
1957 ארנה נולדה
1958 עברה לרחובות
1960 רונית נולדה
1966 ניר נולד
2004 רבקה נפטרה

הדלק נר

Loading...