עברית
English
Spanish
Chinese
אתר הנצחה לזכר

אלי הורוביץ 1932-2011

אלי הורוביץ
מקום לידה: ירושלים, ישראל
מקום פטירה: תל אביב, ישראל

בית עלמין:
ישוב: קיבוץ גבעת השלושה
בית עלמין: גבעת השלושה
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

נולד בשנת 1932 בירושלים. התגייס לצה"ל בשנת 1948. במהלך שירותו סייע בהקמת קיבוץ תל קציר והתגורר בו. במהלך שירות המילואים עבר ב-1956 קורס קצינים וקורס קציני תותחנים. במלחמת סיני ובמלחמת ששת הימים פיקד על יחידת מרגמות כבדות, במלחמת יום הכיפורים פיקד על "כוח אלי" בחזית המצרית, כוח לא אורגני שהורכב בזמן המלחמה מיחידות מרגמות כבדות מתנייעות. הורביץ המשיך להתקדם במילואים בסולם הדרגות והתפקידים, עבר קורס מפקדי גדודים ובתפקידו האחרון בשירות שימש סגן מפקד אגד ארטילרי בדרגת סגן אלוף.
כסטודנט לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים החל לעבוד כשוטף כלים בחברת "אסיא", שממנה וממיזוגה עם חברות אחרות התפתחה מאוחר יותר "טבע". הוא התקדם במהירות בסולם הדרגות, התקדמות שלצד כישרונו תרמה לה גם היותו חלק ממשפחת סלומון, ממייסדות "אסיא", בהיותו נשוי לבת המשפחה, דליה סלומון.

ב-1976 מונה למנכ"ל קבוצת "טבע". באותה שנה זכה בפרס התעשייה בקטגוריית הכימיה. בשנות השמונים מילא תפקיד של יו"ר התאחדות התעשיינים ועמד זמן מה בראשות דירקטוריון בנק לאומי בשעתו הקשה ביותר של הבנק, אחרי משבר מניות הבנקים.
הורביץ הועמד לדין בעבירות מס עקב אי דיווח על הכנסות בסך מיליוני דולרים בקשר לפעילותו כיושב-ראש דירקטוריון פרומדיקו והורשע בבית המשפט המחוזי על ידי השופטת אילה פרוקצ'יה. על החלטה זו ערער לבית המשפט העליון. ערעורו התקבל והוא זוכה פה אחד בפסק דין פרומדיקו‏.
בהגיעו לגיל 70 פרש ממנכ"לות "טבע" והותיר את ההובלה לישראל מקוב, כשהוא עצמו מתמנה ליו"ר הדירקטוריון.
בשנת תשס"ב זכה בפרס ישראל על מפעל חיים.
מאז פרישתו ממנכ"לות טבע היה פעיל במיזמים רפואיים חדשנים.
בשנת 2010 קיבל תואר ד"ר לשם כבוד מאוניברסיטת בר-אילן.ובשנת 2011 קיבל את אות עמית כבוד של המרכז האוניברסיטאי אריאל. הורוביץ קיבל את הפרס על תרומתו רבת השנים לקידום התעשייה עתירת הידע, הכלכלה והחברה בישראל‏.
בנובמבר 2009 אובחן כלוקה בסרטן הלימפה, הוא עבר טיפולים והחלים מהמחלה. נפטר ב-21 בנובמבר 2011 כתוצאה מאלח דם‏ והובא לקבורה ב-24 בנובמבר בבית הקברות בקיבוץ גבעת השלושה.

פוליטיקה

הורביץ היה מזוהה עם מפלגת העבודה, אך היה מקורב מאוד גם לאהוד אולמרט.
על אף הילת "הקוסם הכלכלי" שריחפה מעל ראשו והתבטאויותיו בנושאי כלכלת מדינה בכנסים שונים הודיע הורביץ שאין לו עניין בתפקיד שר האוצר - "אני טוב בניהול עסק. לא בפוליטיקה". עם זאת, הורביץ התבטא מפעם לפעם בנושאים פוליטיים. בתחום הכלכלי, כשהיה אחד מהמועמדים להחליף את שר האוצר המתפטר בנימין נתניהו, קרא לתוכנית לצמצום העוני, ואמר שהרפורמות הכלכליות של נתניהו, הגם שתמך בהן, נעשו שלא מתוך הידברות, כראוי לדעתו. בתחום המדיני קרא להקמת גדר ההפרדה, והודה ש"התפכח מאשליות" שהיו לו לאחר חתימת הסכם אוסלו.
באוגוסט 2006, בעקבות מלחמת לבנון השנייה היה הורוביץ חבר בוועדת שחק, אותה הקים שר הביטחון, עמיר פרץ. הוועדה, בראשות הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין שחק, בה היו חברים גם האלופים (במיל.) הרצל בודינגרואילן בירן, פורקה עוד בטרם הספיקה לפעול, לאחר שבודינגר הודיע על פרישתו ממנה מ"סיבות אישיות", וזמן קצר אחר כך הוקמה ועדת וינוגרד.

מקור הטקסט והתמונה באתר זה הם לפי רשיון שימוש הוגן של אתר ויקפדיה.

העדפות

עריכה

הספדים

עריכה
מאבני הבניין של המדינה והתעשיה בישראל. 
linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה

הדלק נר

Loading...