עברית
English
Spanish
Chinese
אתר הנצחה לזכר

דני קיי 1913-1987

דני קיי
מקום לידה: ברוקלין, ניו-יורק
מקום פטירה:

בית עלמין:
ישוב: ניו- יורק
בית עלמין: קנסיקו
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

קיי נולד בברוקלין ניו יורק כדוד דניאל קמינסקי למהגרים יהודים מאוקראינה. את הניסיון הראשון שלו בתחום הבידור הוא צבר ב"רצועת הבורשט" - אזור בתי ההארחה היהודיים שבהרי הקטסקיל במדינת ניו יורק.

ב-1935 כיכב לראשונה בסרט קולנוע קצר - Moon Over Manhattan והוחתם כקומיקאי בסדרת סרטים קצרים בהם גילם מהגר רוסי מהיר דיבור.

ב-1941 הופיע בברדווי במחזמר "גברת באפלה" של איירה גרשווין וקורט וייל. תפקידו במחזמר היה הצלחה מקצועית סוחפת, ובמיוחד זכור השיר "צ'ייקובסקי", שבו הוא מונה, בפרק זמן קצר, מספר רב של שמות מלחינים (ופסאודו מלחינים) רוסיים.

סרט הקולנוע הראשון באורך מלא שבו כיכב היה Up in Arms משנת 1944, עיבוד למחזמר בכיכוב אדי קנטור. סמואל גולדווין ניסה לשכנע את קיי לעשות ניתוח פלסטי באף (בשל מה שראה כמראה "יהודי מדי"). קיי סירב, אך הסכים לחמצן את שיערו, דבר אשר העניק לו שער אדמדם. קיי הפך לכוכב, וסרטיו הקצרים חוברו יחדיו לסרט באורך מלא, The Birth of a Star על ידי מתחריו של גולדווין, שהחזיקו בזכויות להם.

קיי כיכב בסדרה של סרטים לאחר הצלחה זו, והוא זכור במיוחד בשיר "טמבולינה טמבולינה" מתוך סרטו "חיי הנס כריסטיאן אנדרסן". אשתו, סילביה פיין, כתבה חלק משיריו בסרטים אלה ואחרים. רשימת סרטיו לאורך הקריירה כוללת עשרות סרטים בהם הוא הופיע כרקדן, מנצח על תזמורת, לוליין, אקרובט. אחד מקטעיו הידועים הוא קטע "הכינורית", בו הוא מנהל דיאלוג עם התזמורת תוך כדי חיקוי כלי נגינה בקטעים קלאסים ידועים. קטעים אלה ידועים בביצועה של ציפי שביט בעברית.

דני קיי עם אורנה פורת בעת ביקורו בישראל ב-1958דני קיי, 1986מעבר לפעילותו הקולנועית, קיי גם הופיע כבדרן והקליט תכניות לרדיו ולטלוויזיה, ביניהם הופעת אורח למופע החבובות בשנת 1978.

דני קיי מת מהתקף לב במרץ 1987 לאחר מאבק בדלקת כבד. הוא עבר ניתוח מעקפים בשנת 1983, ובתקופה זו קיבל את דלקת הכבד מעירוי דם. קיי הותיר אחריו אשה, סילביה פיין, ובת. נקבר בבית הקברות קנסיקו במדינת ניו יורק.

כבוד והוקרה

הופעתו של קיי כמנחה תוכנית הטלוויזיה "The Danny Kaye Show" זיכתה אותו בפרס אמי בשנת 1963.

בשנת 1981 זכה דני קיי בפרס כבוד ע"ש ג'ין הרשהולט על ידי האקדמיה האמריקאית לקולנוע על תרומתו לתעשיית הקולנוע. בשדרת הכוכבים של הוליווד יש שלושה כוכבים על שמו, על עבודתו בתחומי המוסיקה, רדיו וקולנוע.

בשנת 1983, מרגרטה השנייה, מלכת דנמרק העניקה לקיי תואר אבירות על גילומו של הנס כריסטיאן אנדרסן בסרט באותו שם משנת 1952. באותה שנה זכה קיי גם בפרס גילדת שחקני המסך על מפעל חיים.

ב-24 בפברואר 1986 הוענק לקיי אות הוקרה מטעם לגיון הכבוד על עבודתו בקרן החירום הבינלאומית של האומות המאוחדות לילדים.

לאחר מותו, ב-23 ביוני 1987, הוענקה לקיי מדליית החירות הנשיאותית, עיטור הכבוד האזרחי הגבוה ביותר בארצות הברית, על ידי הנשיא רונלד רייגן.

מקור הטקסט והתמונות באתר זה לפי תקנון השימוש ההוגן של ויקיפדיה.

העדפות

עריכה

פעילות הומניטרית

קיי היה פעל רבות בתחום הקהילה כשגריר במסגרת הארגון הבינלאומי UNICEF והתנדב להופיע בפני ילדים בבתי חולים. בנוסף, כמי שהיה גאה במוצאו היהודי, ביקר פעמים רבות בישראל במסגרת פעולות מחווה, בעיקר בעת מלחמה. ניצח גם מספר פעמים על התזמורת הפילהרמונית הישראלית במופעי צדקה.

הספדים

עריכה
נפש יהודיה עדינה, איש של צחוק ודמעות, יהודי ניו-יורקי עד לשד עצמותיו.
linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה

הדלק נר

אלי הרניק
05.03.2021
יהי זכרו ברוך אחד השחקנים הטובים של ילדותי
אלי הרניק
05.03.2021
יהי זכרו ברוך אחד השחקנים הטובים של ילדותי
אלי הרניק
05.03.2021
יהי זכרו ברוך אחד השחקנים הטובים של ילדותי
dorel
19.10.2020
לחיי אומן גדול

Loading...