אתר הנצחה לזכר

מרילין מונרו 1926-1962

מרילין מונרו
מקום לידה: לוס אנג'לס
מקום פטירה: ברנטווד, קליפורניה

בית עלמין:
ישוב:
בית עלמין:
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

ילדות

מונרו נולדה תחת השם נורמה ג'ין בייקר בבית חולים בלוס אנג'לס ב-1 ביוני 1926. ב-23 בפברואר 1956 שינתה נורמה ג'ין את שמה למרילין מונרו באופן רשמי.

אמה, גלאדיס פרל מונרו, נולדה במקסיקו. היא נישאה לראשונה לג'ספר בייקר במאי 1917, ונולדו להם שני ילדים: רוברט (שנולד ב-1918) וברניס (שנולד ב-1919). לאחר שהם התגרשו, לקח בקר את הילדים ועבר לקנטקי. מונרו עברה לשם גם כן, כדי להתקרב לילדיה, ולאחר זמן מה שבה ללוס אנג'לס. כשחזרה ללוס אנג'לס נישאה מונרו למרטין אדוארד מורטנסון ב-11 באוקטובר 1924. הם נפרדו לאחר שנה והתגרשו במרץ 1927.

כשראתה מונרו שאינה מסוגלת לשכנע את אמה לקחת את התינוקת, מסרה אותה לאימוץ. נורמה ג'ין חיה עם הוריה המאמצים, אלברט ואידה עד גיל 7. מונרו הייתה מבקרת את בתה כל שבת. יום אחד היא הודיעה לבתה שהיא קנתה בית, וכמה חודשים לאחר המעבר סבלה מונרו מהתמוטטות. לאחר שאושפזה, חברתה הטובה של האם, גרייס מק'קי (ומאוחר יותר גודארד), הפכה לאפוטרופוסית של נורמה ג'ין. לאחר שמק'קי נישאה ב-1935, נשלחה נורמה ג'ין לבית יתומים בלוס אנג'לס, שם שהתה עד גיל 11. מאוחר יותר נשלחה לאורך השנים למספר משפחות אומנה.

כאשר עברה משפחת גודארד לחוף המזרחי היא לא הייתה יכולה לקחת את נורמה ג'ין איתה. גרייס הציעה לאמו של ג'יימס דוהרטי, שבנה יישא את נורמה ג'ין לאישה. הזוג התחתן שבועיים לאחר יום הולדתה ה-16 של נורמה ג'ין, כדי שלא תצטרך לחזור לבית היתומים או למשפחה אומנת.

תהילה

כאשר בעלה הראשון, ג'יימס דוהרטי, נלחם במלחמת העולם השנייה, החלה נורמה ג'ין לעבוד במפעל מטוסים. במפעל זה היא נקלטה בעין הצלם דייוויד קונובר, שזיהה מיד את הפוטנציאל שלה כדוגמנית. היא חתמה עם סוכנות הדוגמניות "בלו בוק" והפכה לאחת מהדוגמניות המצליחות ביותר שלהם, כאשר היא הופיעה על גבי מאות שערי מגזינים.

נורמה ג'ין שאפה בעיקר להיות שחקנית. היא הוצגה בפני אנשי פוקס המאה ה-20 על ידי צייד הכשרונות בן ליון, שארגן לה שם מבחן בד. היא עברה את המבחן בהצלחה, והוצע לה חוזה סטנדרטי של חצי שנה בו היא הרוויחה 75$ לשבוע. בשלב זה של הקריירה שינתה נורמה ג'ין את שמה. היא בחרה בשמה הפרטי של השחקנית מרילין מילר, ובשם הנעורים של אמה, מונרו, וכך נולד שם הבמה החדש. בשנת 1946 הופיעה לראשונה כמרילין מונרו.

במהלך חצי השנה הראשונה שלה בפוקס לא הזדמן למרילין מונרו לעבוד כשחקנית. היא ניצלה את זמנה כדי ללמוד את רזי המקצוע, לרבות עיצוב שיער, איפור, ביגוד ותאורה. עם סיום החוזה הראשון שלה, הוחלט בפוקס לחדשו לחצי שנה נוספת, במהלכה היא הופיעה בשני סרטים ("סקדה הו, סקדה היי" ו"שנים מסוכנות") חסרי הצלחה, ובסיום החוזה השני שלה החליטו אנשי פוקס שאין בכוונתם להחתימה על חוזה שלישי. מונרו לא התייאשה והשקיעה את זמנה בדוגמנות, וכך יצרה לעצמה רשת של קשרים חברתיים ברחבי הוליווד. היא חתמה חוזה של חצי שנה בחברת קולומביה, ולוהקה לסרט "נשות המקהלה" שיצא ב-1948, שגם הוא נחל כישלון בהכנסות. בשלב זה בקריירה פגשה מרילין מונרו את ג'וני הייד, אחד מהסוכנים המובילים בהוליווד, שהשיג לה חוזה נוסף בפוקס (לאחר ש-MGM דחו אותה). אף שראש האולפנים, דריל זנוק, לא האמין בפוטנציאל שלה להפוך לכוכבת, הוא שינה את דעתו לאחר תפקידים שמיקדו בה את כל תשומת הלב, כדוגמת סצנות בסרטים "הכל אודות חווה" ו"ג'ונגל האספלט" שיצאו ב-1950.

ב-1952 כבר היה זנוק משוכנע מספיק ביכולתה של מונרו לככב בתפקיד ראשי בסרט באורך מלא "אל תטרח להקיש". בסרט זה היא שיחקה שמרטפית מטורפת, שתוקפת את הילדה הקטנה עליה היא שומרת. מרילין זכתה לביקורות מעורבות, על אף שבדיעבד הצהירה שזו הייתה אחת ההופעות האהובות עליה. על אף המחלוקת בין המבקרים על יכולותיה כשחקנית, מעטות היו המחלוקות בנוגע לסקס-אפיל שלה. מונרו הוכיחה לזנוק שהיא יכולה לככב בסרט עם תקציב גדול כאשר כיכבה ב"ניאגרה" ב-1953. הנוכחות והכריזמה שלה היו כה חזקים, עד כי מבקרי הקולנוע שכחו מעלילת הסרט ודיברו רק על החיבור המיוחד שלה עם המצלמה.

בתקופה זו החלו להתפרסם תמונות עירום שלה. תמונות אלו, שצולמו על ידי טום קלי כאשר היא עוד הייתה אלמונית, הובאו לידיו של יו הפנר שפרסם אותם בגיליון הראשון של המגזין החדש שלו פלייבוי, אשר הודפס בדצמבר 1953. המגזין, שהפך ללהיט, גרם לחשיפה רבה של התמונות. כאשר העיתונות הבינה שהבחורה היא למעשה השחקנית מרילין מונרו, פורסמו תמונותיה של הכוכבנית הצעירה בכל דרך אפשרית. נראה כי הציבור חיבב במיוחד את גישתה הרגועה של מונרו בנוגע לנושא זה (כאשר היא נשאלה מה היא לבשה לצילומים היא ענתה "שאנל מספר 5").
הסרטים "גברים מעדיפים בלונדיניות" ו"איך להתחתן עם מיליונר" שפורסמו ב-1953, הפכו את מרילין מונרו לשחקנית הידועה ביותר בעולם. אמנם שני הסרטים הבאים שלה לא הצליחו כמצופה בקופות, אך הציבור כבר היה מכור לה. מונרו התעייפה מתפקיד "הבלונדינית המטומטמת" שזונק נתן לה פעם אחר פעם, ולאחר הסרט "חטא על סף ביתך" ב-1955 היא עזבה את הוליווד ואת החוזה שלה ועברה לניו יורק כדי ללמוד משחק. בפוקס לא אהבו את העובדה שהיא התחמקה בעודה תחת חוזה, וסירבו לתנאים החדשים שהיא הציבה להם לחתימת חוזה חדש. כמו כן היא נדרשה לחזור לאולפן ולשחק בסרטים שהיא הגדירה כלא מתאימים לה. לאחר ש"חטא על סף ביתך" הגיע לפסגת שוברי הקופות, ולאחר שכוכבות אחרות של האולפן כמו ג'יין מנספילד ושרי נורת' לא הצליחו לשחזר את הצלחתה וליצור קשר עם הקהל, החליטו בחברת פוקס בראשות זנוק להיענות לדרישותיה של מרילין מונרו.

הסרט הראשון תחת החוזה החדש היה "תחנת אוטובוס". מבקרי הסרטים הודו מיד שזו הייתה מרילין מונרו חדשה, שעבדה קשה והצליחה לתת הופעה טובה בתפקידה בסרט זה.

בתקופה זו היא הקימה לעצמה חברת הפקות משלה, "מרילין מונרו הפקות", יחד עם הצלם מילטון גרין. הסרט הראשון שיצא היה "הנסיך ונערת השעשועים", שאותו היא גם הפיקה. הסרט זכה לביקורות מעורבות, והציבור נותר אדיש אליו. עם יציאת הסרט "חמים וטעים" ב-1959, מרילין חזרה להצלחה אליה היא הייתה רגילה. על משחקה בסרט זכתה בפרס גלובוס הזהב. ב-"יוצאי הדופן" שיצא ב-1961, היא שיחקה לצד קלארק גייבל, שמת זמן קצר לאחר מכן. ב-1962, מונרו החלה לצלם את הסרט "יש דברים לתת" לצידם של דין מרטין וסיד צ'ריס. מונרו נעדרה רבות מהצילומים והבמאי ג'ורג' קיוקור החליט לפטרה. לבסוף הסרט לא יצא לאקרנים.

נישואים

מרילין מונרו התחתנה עם ג'יימס דוהרטי ב-19 ביוני 1942 והתגרשה ממנו ב-1946. ב-"אושר הסודי של מרילין מונרו" וב-"נורמה ג'ין, באהבה" דוהרטי מצהיר על כך שהם היו מאוהבים ושהיו חיים באושר כל ימי חייהם אילולא סונוורה בידי חלומותיה על תהילה. היא, מצידה, טענה תמיד שנישואיהם היו "נישואי נוחות" שנכפו עליה בידי גרייס פארק. בסרט שנעשה ב-2004 טוען דוהרטי שהוא זה שהמציא את האישיות "מרילין מונרו", שמנהלי פוקס הכריחו אותה להתגרש ממנו ושהיא תמיד השתוקקה לחזור אליו. אף אחד מכותבי הביוגרפיה שלה אינו מסכים עם טענות אלה, ואין הוכחה שבני הזוג נשארו בקשר לאחר פרידתם. גם בהתנהגותו של דוהרטי אין הוכחה לכך, והוא נישא לאישה אחרת חודשים ספורים לאחר שמונרו התגרשה ממנו. הוא לא השתתף בהלוויתה, וכאשר הודיעו לו על מותה הוא אמר "אני מצטער" והמשיך בסיורו כשוטר במשטרת לוס אנג'לס.
ג'ו דימאג'יו (משמאל למטה) ומרילין מונרו בירח הדבש שלהם בטוקיוב-1951 ראה שחקן הבייסבול ג'ו דימאג'יו תמונה של מונרו עם שני שחקני בייסבול אחרים, ועם פרישתו מבייסבול ביקש מאיש יחסי הציבור שארגן את הצילום הקודם לסדר לו פגישה איתה. מונרו לא רצתה להיפגש איתו בתחילה, בשל חששה שהוא דמות הספורטאי הסטריאוטיפי. הם נישאו ב-14 בינואר 1954 בסן פרנסיסקו אחרי שנים מתוקשרות ביותר של יחסים כ"ידועים בציבור".

נישואיהם היו מורכבים, וכללו פרשיות קנאה ובגידות. דימאג'יו רצה להקים להם בית ומשפחה, וגם היא רצתה בכך, אבל השאיפה לתהילה הייתה חזקה יותר. יש האומרים שדימאג'יו גם סלד מחוסר ההיגיינה שלה. ריצ'רד בן קרטר, שכתב ביוגרפיה על דימאג'יו, טוען שאלימות נכנסה לתמונה כאשר מרילין מונרו צילמה את הסצנה הידועה עם החצאית ב-"חטא על סף ביתך" בניו יורק מול מאות מעריצים. דימג'יו תואר כרותח ובעל "מבט של מוות" על פניו בעודו צופה במתרחש. כאשר הכריזה מונרו שבכוונתה להתגרש, רק 274 ימים לאחר חתונתם (בטענה להתאכזרות מנטלית), היא צוטטה כאומרת "הקריירות שלנו פשוט התנגשו זו בזו".

מונרו פגשה את המחזאי ארתור מילר ב-1950, נישאה לו בטקס אזרחי ב-29 ביוני 1956, ובטקס יהודי אורתודוקסי יומיים לאחר מכן. לפני חתונתם מונרו שינתה את דתה ליהדות. כשחזרו מאנגליה לאחר צילומים של סרטה שם, התברר שהיא בהריון. מונרו סבלה מדלקת רירית הרחם, וכתוצאה מכך הופסק הריונה כדי להציל את חייה. הריון נוסף הסתיים בהפלה טבעית. מונרו הייתה המפרנסת העיקרית שלהם, ולמעשה אף מימנה את דמי המזונות לאשתו הראשונה של מילר. מסופר שמילר קנה רכב יגואר באנגליה, דאג שישלחו אותו לארצות הברית, וסידר שישלחו את החשבון לחברת ההפקות של מרילין מונרו. התסריט שלו לסרט "The Misfits" היה אמור להיות מתנת אהבה שלו אליה, אך עד לתחילת הצילומים הנישואים ביניהם כבר היו הרוסים. גירושיהם היו לרשמיים ב-1961.

לאחר פרידתה ממילר חזר דימאג'יו לחייה. בפברואר 1961 היא אושפזה בבית חולים פסיכיאטרי במנהטן בהמלצת הפסיכיאטר שלה. במהלך ימי האשפוז היא יצרה קשר עם דימאג'יו שדאג להעבירה לבית חולים. היא שהתה שם 3 שבועות וכשהשתחררה היא הצטרפה לדימג'יו בעבודתו בפלורידה כמאמן קבוצת בייסבול. הזוג טען בפני התקשורת שהם רק חברים ושאין בכוונתם להינשא מחדש. במאי אותה שנה היא עברה ניתוח בחצוצרות וחודש לאחר מכן היא עברה ניתוח בכיס המרה. לאחר מכן היא חזרה לקליפורניה והתגוררה בדירה שכורה שם היא החלימה.
במהלך נישואיה נטען כי ניהלה רומנים עם מפורסמים רבים בהוליווד, ביניהם לורנס אוליבייה, איב מונטאן, ולקראת סוף חייה - גם עם האחים ג'ון ורוברט קנדי.

מותה של מרילין מונרו

מרילין מונרו נמצאה מתה על ידי הפסיכיאטר שלה, ראלף גרינסון ב-5 באוגוסט 1962, בגיל 36, בביתה שבברנטווד, קליפורניה. מותה מיוחס למנת יתר של סמי הרגעה. כמו ברצח קנדי, גם סביב מותה של מרילין מונרו התפתחו תאוריות קונספירציה שונות. אלו החושבים שהיא נרצחה כתוצאה מקשריה עם משפחת קנדי, משוכנעים שהיא מתה כתוצאה מקשריה עם הנשיא, אך הם אינם מסוגלים להסביר מדוע לכל שאר חברותיו של הנשיא, למעט מרי פינצ'ט מייר, לא קרה פגע. עם זאת, לאחרונה נחשפו מסמכים של הבולשת הפדרלית בארצות הברית מהם עולה שה-FBI חשד שמונרו נוטה לקומוניזם, עקב קשרים שיצרה עם איל הון בדרום אמריקה בעל נטיות שמאלניות. חשד זה הפך אותה, כפילגשם של ג'ון ורוברט קנדי במקביל, לסיכון לאומי.

מקור הטקסט והתמונות לפי תקנון השימוש ההוגן של ויקיפדיה.

העדפות

עריכה
אושר, החיים הטובים, משפחת קנדי.

הספדים

עריכה
אחת הנשים היפות בעולם, אחת הדמויות הטראגיות של עולם הקולנוע האמריקאי.
linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה

הדלק נר

Loading...