עברית
English
Spanish
Chinese
אתר הנצחה לזכר

יונתן (יוני) נתניהו 1946-1976

יונתן (יוני) נתניהו
מקום לידה: ניו יורק
מקום פטירה: אנטבה

בית עלמין:
ישוב: ירושליים
בית עלמין: הר הרצל
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

נתניהו נולד בשנת 1946 בניו יורק, שם שהו הוריו במסגרת פעילות למען הקמת מדינת ישראל. הוא בנם הבכור של צילה ופרופ' בנציון נתניהו, ואחיהם של הרופא והסופר עדו ושל בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל הנוכחי. שמו ניתן לו מחיבור שמם של ג'ון פטרסון מפקד הגדודים העברייםשהיה מיודד עם הוריו של נתניהו ושל סבו נתן מיליקובסקי‏[1].
כאשר היה יונתן בן שנתיים, חזרו הוריו לישראל, והמשפחה התגוררה בירושלים. יונתן למד בבית הספר "בדרום" (היום "סאלד"), ובהמשך במגמה המזרחנית בגימנסיה העברית רחביה. המשפחה יצאה מישראל לסרוגין לצורך מחקריו האקדמיים של האב, כך שבכיתה י"א נאלץ יונתן להפרד מחבריו בביה"ס ובשבט "מודיעין" של הצופים, ואת לימודי התיכון הוא סיים בארצות הברית.
באוגוסט 1964 התגייס נתניהו לצה"ל והתנדב לצנחנים‏[2], שם שובץ בגדוד 890‏[3]. בצנחנים עבר מסלול הכשרה כלוחם והשתתף באימונים ופעילות מבצעית במסגרת הגדוד והחטיבה, וכן עבר קורס מ"כים חי"ר‏[4]. לאחר שסיים בהצטיינות קורס קציני חי"ר, מונה למפקד מחלקהבצנחנים‏[5], עליה פיקד בעת "פעולת סמוע". עוד לפני שחרורו נרשם נתניהו ללימודי פיזיקה באוניברסיטת הרווארד בארצות הברית והתקבל. הוא השתחרר בינואר 1967 והמתין לתחילת שנת הלימודים בסתיו. עוד לפני פרוץ מלחמת ששת הימים, בתקופת ההמתנה הוא גויס לשירות מילואים. במלחמת ששת הימים נלחם במסגרת חטיבה 80, חטיבת צנחנים במילואים, בקרב אום-כתף שבסיני. לאחר קרב זה הועבר הגדוד לרמת הגולןלצורך תגבור הכוחות הלוחמים. נתניהו נפצע בקרב בשעה שניסה לעזור לחייל פצוע ונותר מוגבל בתנועה במרפקו.
מספר חודשים לאחר המלחמה, נישא נתניהו לחברתו תותי, והזוג טס ללימודים בהרווארד, אך השניים שבו כעבור כשנה בשל מלחמת ההתשה. נתניהו החל ללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים, אך לאחר חצי שנה חזר לשירות צבאי פעיל כמפקד צוות בסיירת מטכ"ל, לאחר שאחיו הצעירבנימין, שהיה קצין בסיירת באותה התקופה, המליץ עליו בפני מפקד היחידה דאז, עוזי יאירי‏[6]. נתניהו הועבר בהמשך לשרת כמפקד פלוגה בסיירת חרוב‏[7], חזר ליחידה כמ"פ, ובקיץ 1972 מונה לתפקיד סגן מפקד סיירת מטכ"ל. הוא פיקד על "מבצע ארגז", בו חטפה הסיירת מספר קצינים בכירים בצבא הסורי בשעה שסיירו בסביבות הכפר עייתא א-שעב בלבנון, בתור קלף מיקוח לטייסים הישראלים השבויים. באותה שנה התגייס גם האח הצעיר עדו לצה"ל ונכנס לשרת בסיירת. במשך שנתיים שירתו בסיירת כל שלושת האחים.
בשנת 1973 השתתף נתניהו ב"מבצע אביב נעורים", בו סיירת מטכ"ל, שייטת 13 וכוחות צנחנים תקפו, בסיוע המוסד, את מפקדות אש"ף והפת"חבביירות. בקיץ של 1973 יצא נתניהו, שאז כבר היה גרוש, לחופשת קיץ ללימודים בהרווארד. בעת ההיא נפגש עם אחיו בנימין, ששהה בקרבתבוסטון לצורך לימודיו ב-MIT (המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס), ועם הוריו, שהתגוררו בניו יורק. האב עבד אז כראש המחלקה ללימודים שמייםבאוניברסיטת קורנל.
באוקטובר 1973 פרצה מלחמת יום הכיפורים, בה פיקד נתניהו על כוח של סיירת מטכ"ל ברמת הגולן, אשר סיכל ניסיונות של הקומנדו הסורילהנחית כוחות באזור‏[8]. במהלך הקרב בין הכוח בפיקודו לבין הקומנדו הסורי, נהרגו כ-41 לוחמים סורים, בעוד שלכוח הסיירת היו שבעה פצועים ושני הרוגים‏[9]. כמו כן חילץ כוח הסיירת בפיקוד נתניהו, במהלך הקרבות, את סא"ל (לעתיד אלוף) יוסי בן-חנן הפצוע מתל א-שמס‏[10], ועל כך קיבל את עיטור המופת‏[11]. נתניהו הוביל גם את ניווט כוח הארטילריה בפשיטה מעבר לקווי הכוחות לצורך ירי על פרברי דמשק. נתניהו פיקד על כוח הסיירת גם ב"מבצע קינוח" לכיבוש החרמון‏[12].
לאחר המלחמה התנדב נתניהו לשרת כמפקד בחיל השריון כדי לסייע לשקם את החיל, שספג אבדות קשות במהלך המלחמה. הוא סיים בהצטיינות קורס הסבה לשריון והתמנה למפקד גדוד שריון 71 בחטיבה 188. היה זה שריד של גדוד שנשחק בימי מלחמת יום הכיפורים, ונתניהו שיקם אותו. באותה עת, באפריל 1974 השתתף בחדירה עמוקה לסוריה יחד עם כוח צנחנים בפיקוד דורון אלמוג‏[13]. בשנת 1975 עזב נתניהו את חיל השריון וחזר לסיירת מטכ"ל. ביוני אותה השנה הועלה לדרגתסגן-אלוף ומונה למפקד הסיירת.

"Yonin" צילום . מתפרסם לפי רישיון שימוש הוגן דרך ויקיפדיה - https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%91%D7%A5:Yonin.jpg#/media/File:Yonin.jpg

העדפות

עריכה

הספדים

עריכה
linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה

הדלק נר

גיל
22.06.2015
39 לנפילתו תנחומים למשפחתו

Loading...