אתר הנצחה לזכר

עמנואל - מני חיגר 1928-2017

עמנואל - מני חיגר
מקום לידה: ירושלים
מקום פטירה: גבעתיים

בית עלמין:
ישוב: תל אביב
בית עלמין: ירקון
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

העדפות

עריכה

הספדים

עריכה
ד"ר עמנואל חיגר 1928-2017
 
ב-2 באוקטובר 2017 הלך לעולמו בגיל 89 ד"ר עמנואל חיגר - רופא הילדים הראשון בישראל שעסק ברפואת מתבגרים.
60 שנות עבודתו המקצועית של ד"ר חיגר הוקדשו לרווחתם הבריאותית של אנשים צעירים. לאחר סיום לימודי רפואה ביוהנסבורג שבדרום אפריקה ד"ר חיגר התמחה ברפואת ילדים בארץ ובאנגליה. כעבור 8 שנים בהן שרת כרופא ילדים בכיר בבתי החולים תל השומר והדסה תל אביב ד"ר חיגר החל במשימת חייו – קידום בריאות הנוער בישראל. בשנות ה-60 הוא שימש כרופא האחראי על בתי הספר של עירית תל אביב ואז גם חיבר את הספר המקיף הראשון בעברית על מיניות בגיל ההתבגרות – "חינוך מיני לנוער". מתחילת שנות ה-70 היה המנהל הרפואי של שירותי הבריאות במחלקה לעליית ילדים ונוער של הסוכנות היהודית. בנוסף לתפקיד הייעוצי והניהולי במסגרות אלה, ד"ר חיגר הקדיש את זמנו גם לפיתוח תכניות חינוך לבריאות בגיל ההתבגרות עבור צוותים חינוכיים שעבדו עם בני נוער שזה לא כבר עלו לארץ או שנאלצו ללמוד במסגרות פנימיתיות בגלל מצבים חברתיים-כלכליים קשים של הוריהם. תרומתו הבולטת ביותר בהיבט זה היתה פיתוח תכניות חינוך לבריאות עבור בני נוער שעלו מאתיופיה בשנות ה-80 וראשית שנות ה-90.
 במישור הלאומי, ד"ר חיגר היה היוזם הראשון להקמת ארגון רב-מקצועי לשיפור מצבם הבריאותי של בני הנוער בישראל. ארגון זה שימש מנוף להקמת החברה הישראלית לרפואת מתבגרים במסגרת איגוד רופאי הילדים לפני חצי יובל שנים. במישור הבינלאומי, ד"ר חיגר היה בין מייסדי האגודה הבינלאומית לבריאות המתבגר ושימש חבר פעיל בסניף הבינלאומי של החברה האמריקאית לרפואת מתבגרים.
ד"ר חיגר הרחיב את פעילותו המקצועית לתחום של שיקום צעירים עם מוגבלויות תוך שימת דגש מיוחד למיניותם של צעירים אלה. בהיותו הרופא הראשון בישראל שעסק במיניות ונכות ד"ר חיגר הניח את היסודות לתחום של שיקום מיני לצעירים וגם לאנשים לא צעירים הסובלים מנכויות ולקויות שונות הפוגעות בחייהם המיניים. בזכות פעילויות אלה ד"ר חיגר נתמנה כמרצה למיניות האדם בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובהמשך גם כיועץ מומחה לארגון הבריאות העולמי בכל הנוגע למיניות בגיל הנעורים.
ד"ר חיגר כתב עשרות מאמרים בתחומי בריאות הנוער, מיניות, ושיקום צעירים עם מוגבלויות. הוא גם ארגן וניהל כנסים וסמינרים בינלאומיים בתחומים אלה, ובהמשך ייסד וערך את העיתון הבינלאומי לרפואה ובריאות המתבגר (International Journal of Adolescent Medicine and Health)
חברי החברה הישראלית לרפואת מתבגרים ועמיתים רבים הכירו והוקירו את ד"ר חיגר כאחד ממייסדי התחום של רפואת מתבגרים בעולם וכיוזם ומקדם של שרותי בריאות כוללניים למתבגרים. מורשתו של ד"ר חיגר משמשת נר לרגלי כל העוסקים היום בבריאות הנוער בישראל.
יהי זכרו ברוך!
 
                                                                                ד"ר דניאל הרדוף
                                                  לשעבר: יו"ר החברה הישראלית לרפואת מתבגרים
                                                              איגוד רופאי הילדים, ההסתדרות הרפואית
linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה

הדלק נר

Loading...