עברית
English
Spanish
Chinese
אתר הנצחה לזכר

לאון אברהם 1896-1959

לאון  אברהם
מקום לידה: טרנובג'ק גליציה האוסטרית
מקום פטירה: בית החולים בילינסון בפתח-תקווה

בית עלמין:
ישוב: ירושלים
בית עלמין: הר המנוחות
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

לאון אברהם (11  נובמבר 1896 - 14 דצמבר 1959) היה נשוי לג'רמן ולו שני בנים ובת.

לאון היה מפקד יחידה של המחתרת היהודית בצרפת (OJC) במלחמת העולם השנייה, שנודע בכינויו "ליוטננט ליונל" . מנהיג יהודי ממארגני עלייה ב' בצרפת.

לאון נולד בעיר טרנובג'ק (בפולנית  Tarnobrzeg , ביידיש דזיקאוו) שבגליציה, אז חלק מהאימפריה האוסטרו - הונגרית, היום פולין. הוא גדל בשטרסבורג, כיום בצרפת, שהייתה אז חלק מן הקיסרות הגרמנית. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה התנדב ליאון לצבא האוסטרו הונגרי, על אף שטרם מלאו לו 18, ושירת בדיביזיה הצ'כית. הוא התקדם לדרגת קצונה, נפצע מספר פעמים וזכה לעיטורי הצטיינות וכבוד.

לאחר מלחמת העולם הראשונה שימש כמנהל המכירות בבית חרושת לטקסטיל, שהיה בבעלותו ובבעלות אחיו בשטרסבורג הצרפתית. במקביל היה פעיל בתמועת הנוער הציונית "התקווה".

ליאון אברהם היה כדורגלן יהודי מפורסם. הוא למד חזנות בשוויץ, היה ראש המקהלה וחזן בבית הכנסת הגדול בשטרסבורג, שנשרף ב 1940 על ידי הגרמנים. אהבתו לכדורגל ליוותה אותו גם בהמך דרכו במסגרת עלייה ב' לארץ ישראל.  

מלחמת העולם השנייה

לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה התגייס לאון ללגיון הזרים בצרפת. משפחתו התגוררה בשטרסבורג עד שנת 1939. כאשר גבר איום המלחמה, עזבה המשפחה את שטסבורג יחד עם כל האולוסייה במסגרת פינוי ממשלתי מסודר, והתארחה אצל קורבים בעיר קלרמון פראן במרכז צרפת.  עם פלישת צבאות גרמניה לצרפת וכניעת צרפת לגרמניה, נפל הגדוד בו שירת לאון בשבי הגרמנים. לאון ברח מצעדת השבי עם המרגמה עם גבו, והגיע פצוע למשפחתו בקלרמון פראן, ששכנה באזור החפשי של צרפת. לאחר שהחלים הקידם גדוד במחתרת הצפרתית היהודית (ה"מקי" היהודי; OJD - Organisation Juive de Combat) ועסק במילוט יהודים למקומות מסתור בהרים, זיוף תעודות ומסמכים, אימוני נשק וארגון קבוצות לחימה. ב 1941 כאשר התפרסמה ההנחייה לכל היהודים להגיע למשרדי העיר ולקבל חותמת "יהודי" בתעודת הזהות, ירדה המשפחה למחתרת. ב 1943 גברה הנוכחות הנאצית בעיר, יהודים נלקחו על ידי הגסטפו והמשפחה נאלצה להתפזר. הילדים הוחבאו בעזרת המחתרת, חלקם אצל משפחות לא יהודיות, ואילו ליאון ורעייתו ג'רמן עלו להרים באזור שמבון סור ליניון להתחבא עם גדוד המחתרת היהודי. 

כמפקד גדוד במתחרת, הוביל לאון אברהם ב 1944 את אנשיו ובהם בנו ג'רר, ממקומות המסתור שלהם, לקרב לשחרור העיר ליון. במהלך קרבות אלה עצרה המחתרת היהודית בפיקודו של לאון שורה של משתפי פעולה צרפתים עם גרמניה, ובהם הקומיסר לעניינים יהודיים של אזור ליון. לאחר שחרור האזור מהצבא הגרמני שבה המשפחה לקלרמון פראן ומאוחר יותר, ב 1947, שבה לשטרסבורג, הסמוכה לגבול גרמניה. 

לאחר המלחמה 

עם תום מלחמת העולם השנייה פעל לאון במסגרת עלייה ב' לגיבוש קבוצות צעירים יהודיים, להעלאתם לארץ ישראל ולרתימתם למאמץ ההתיישבות במדינה שבדרך. אברהם היה פעיל הקרן הקיימת בצרפת ועסק באיסוף תרומות למלחמת השחרור בישראל ולמפעל הציוני בארץ. 

בזכות השירות בלגיון הזרים זכה לאון לאזרחות צרפתית. בזכות פעילותו והצטיינותו כמפקד גדוד מחתרת הוענקו ללאון במאי 1947 דרגות קצונה (לוטננט) בצבא הצרפתי וכן שני עיטורים: צלב המלחמה (Croix de guerre avec etoile de bronze) ומדליית צרפת המשוחררת (Medaille de la France Liberee) . 

לאון עלה לישראל עם אשתו וביתו בעקבות בניו, שעלו ארצה בתום מלחמת השחרור. הוא הצטרף אליהם למושב צה"ל (היום: לימן) בגליל המערבי. שם עסק בחקלאות.

בעת שהתגורר במושב צה"ל, הוא נפטר ממחלה ב1959 בבית החולים בילינסון ונטמן בהר המנוחות בירושלים.

העדפות

עריכה

הספדים

עריכה
linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה

הדלק נר

Loading...