עברית
English
Spanish
Chinese
אתר הנצחה לזכר

נחום בכרך 1938-2022

נחום בכרך
מקום לידה: פולין
מקום פטירה: ישראל

בית עלמין:
ישוב: כפר סבא
בית עלמין: מנוחה נכונה
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

נחום בכרך נולד ברביעי בינואר 1938 בעיירה זבלודוב ליד העיר ביאליסטוק בפולין. היה בן בכור להוריו רוזה ואברהם בכרך, ואח למוטי שנולד לאחר מלחמת העולם השנייה.
קצת על הוריו:
אמא של סבתא רוזה נפטרה בלידתה. את סבתא רוזה גידלה אחותה של האם, הדודה. אבא של סבתא רוזה נפטר ב 1936. שניהם קבורים בבית הקברות בזבלודוב. עסקו בחייהם ביערות ומינסרות. היו אמידים.
משפחתו של סבא אברהם עסקה בבית חרושת לעורות. לסבא אברהם היתה חנות לעורות בביאליסטוק. הוריו של סבא אברהם קבורים גם הם בזבלודוב.
כאשר הנאצים התקרבו לאזור, קיבצו את היהודים מהעיירות לערים . המשפחה עברה לגור בעיר ביאליסטוק הצמודה לעיירה. לסבא אברהם היו שלושה אחים ואחות אחת, אף אחד מהם לא שרד את השואה.
הגרמנים נכנסו לביאליסטוק ב 1941 ואחרי תקופה קצרה הם עזבו ונכנסו הרוסים, ע"פ הסכם ריבנטרופ – מולוטוב. נחום היה בן 3. מהר מאוד הגרמנים הפרו את ההסכם ונכנסו שוב לעיר. הרוסים החלו לסגת ואז גייסו את אברהם לצבא הרוסי. כחלק מהגיוס של אברהם הרוסים הסכימו להעביר את כל משפחתו לסיביר ולדאוג להם שם לתנאים בסיסיים. רוזה, נחום וקרובי משפחה נוספים החלו את המסע לסיביר. הם נסעו על עגלות למינסק דרך היערות ומשם לערבות הקרח מזרחית לסיביר . המסע ערך שלושה שבועות. בסיביר בחורף הטמפרטורות מגיעות למינוס 45 מעלות. הכל קפוא, אוכל כמעט ולא היה והם ניזונו בעיקר מתפוחי אדמה ודלעת. בבית גרו גם בני דודים שברחו איתם ביחד. היו להם תנורים גדולים בבקתות והילדים היו ישנים על מכסה התנור כדי להתחמם. בתור ילד היה מגיע עם מגלשי שלג לגן. בכיתה א' למד רוסית ומאז ידע והבין רוסית.
את אביו אברהם לא ראו במשך 4 שנים. לא ידעו אם הוא חי או מת. אביו נלחם עם הצבא הרוסי בגרמנים והגיע עד ברלין. הוא היה חייל אמיץ שקיבל עיטורים על גבורתו.
רק לאחר שמלחמת העולם השנייה הסתיימה נחום ואמו חזרו לביאליסטוק בפולין. אביו אברהם ערק מהצבא הרוסי וחזר גם הוא לביאליסטוק בפולין. הוא הצטרף לחבורה של יהודים שנקראו "הנוקמים". חבורה שחיפשה את הפולנים ששיתפו פעולה עם הנאצים. בני המשפחה ששרדו את המלחמה נפגשו בין הריסות העיר שוב.
לאחר שהמשפחה התאחדה הם נשארו לגור עוד 4 שנים בפולין. נחום החל ללמוד בבית ספר פולני, שם הילדים הציקו לו ולעגו לו על היותו יהודי.
ערב אחד המשפחה קיבלה הודעה בהולה שהפולנים גילו שאברהם בין "הנוקמים".  לא היתה להם ברירה אלא לעזוב בדחיפות את פולין. הם ארזו מהר את כל חפציהם וברחו בין לילה. הדרך היתה בהיחבא כדי שלא יתפסו את אברהם.
המשפחה קיבלה אשרות לאמריקה, אוסטרליה וישראל. חלק בחרו אוסטרליה. אברהם, רוזה, נחום ומוטי בחרו לעלות לישראל.
הדרך לישראל ארכה כחצי שנה. הם הגיעו לישראל ב 1950. נחום היה בן 12. 
לאחר שהגיעו לישראל נחום גר עם הוריו במעברה בבית ליד באוהלים ובמבנים זמניים. אחרי זמן קצר, כדי שיקבל השכלה, שלחו אותו הוריו לגור ברחובות אצל קרובי משפחה ותיקים בארץ.  את בר המצווה חגג שם. לאחר כמה חודשים במעברה עברו לגור ביהוד, בקריית ביאליסטוק, שכונה של שורדי שואה מהעיר ביאליסטוק.
 נחום נהג לרכב על אופניים כל בוקר לבית הספר התיכון בתל אביב. נהג לספר ששיחק כדורסל ביחד עם אריק איינשטיין.
לאחר 14 שנה בקרית ביאליסטוק המשפחה עברה למרכז פתח תקווה.
ב1956 בגיל צעיר נחום התגייס לצבא ושירת בחיל השריון. הוא היה מפקד טנק ונלחם בכל מלחמות ישראל ואף קיבל צל"ש. במבצע קדש סבי נפצע ושכב בבית חולים.
לאחר שירותו הצבאי סבי עבד בתעשייה האווירית.

את עדנה הוא פגש אצל חברים משותפים והיא ישר מצאה חן בעיניו והוא בעיניה. הם התחילו לצאת ביחד ולאחר שנה של חברות הם כבר התחתנו והקימו משפחה. הם התחתנו בתאריך ה-31.12.1968 באולם שמחות בתל אביב. הם גרו בקרית אונו. נחום עסק בתחום הבנייה. בהתחלה בנה בתים פרטיים, לאחר מכן מבני ציבור גדולים. בגיל 74 יצא לפנסיה ומאז הוא מעביר את זמנו בבית בעיקר. הוא נהנה לטייל בארץ ובחו"ל, נהנה לבלות עם בני המשפחה, ונהנה ממשחקי ברידג' ומפגשים עם חברים.
לנחום ועדנה שלושה ילדים  ותשעה נכדים.

 

העדפות

עריכה

 משפטים של אבא:

זה לא סוף העולם

הכל עובר

מילה מיותרת טנק בוער

אני רוצה להריח את הפרחים מלמטה 

כסף אינו מטרה בחיים אלא אמצעי

חלומות שמורים / אהוד מנור מתי כספי
אי שם עמוק בתוך תוכנו
טמונים קולות וזכרונות
מראות רבים שכבר שכחנו
ספרי פלאים ומנגינות
כל זכרונות ימים ימימה
החלומות הראשונים
וכל מילה של אבא אמא
שנאמרה לפני שנים
עולם מופלא של ילדותנו
רדום בפנים בצל צלילים
איתנו הוא עד יום מותנו
חבוי בתוך תילי מילים
ולפעמים שריד של ריח
או צליל אחד או קצה מילה
משיב אליך גן פורח
מחזיר אל קו ההתחלה
אי שם עמוק בתוך תוכנו
טמונים קולות וזכרונות
מראות רבים שכבר שכחנו
ספרי פלאים ומנגינות
ושוב אתה חולם כילד
ושוב אתה תמים כאז
אתה נזכר בכל התכלת
הכל נשמר דבר לא גז
אי שם עמוק בתוך תוכנו
טמונים קולות וזכרונות
מראות רבים שכבר שכחנו
ספרי פלאים ומנגינות

ליל סתיו / אריק איינשטיין
עלי שלכת נושרים לאט
ורוח ערב לוחש בלאט
לך נערה זו מנגינה של סתיו
שקיעה חולמת באור זהב
אט אט נושקת לעבר סתיו
זו מנגינה שעצב בה של סתיו
יש ניגון שעולה מן הסתיו
ומרעיד מיתרי הזהב
של חלום שנשכח
וישוב ויפרח מחדש
בשמי הערב כוכב נולד
שולח חרש אלייך בת
נצנוץ של פז שיש בו רז של סתיו
ואת פוסעת בתוך הסתיו
ואת חולמת על האחד
שרק אותך, שרק אותך יאהב
יש ניגון שעולה מן הסתיו...

הספדים

עריכה
ישי ועמירה קרן
את נחום אני אוהב, את הפשטות ואפילו את השתיקות. נדמה לי שעוד מהסדיר למדנו לקרב מרחקים ביננו. אני הקיבוצניק הכביכול מחוספס, ונחום העירוני, הצנוע. למדנו לקרב את בני משפחותינו והפכנו לידידים. בדרכינו בצבא בין המלחמות ולאחריהן למדנו להדק את הקשרים גם עם הנשים והילדים שלנו ולאהוב אותכם במשך השנים. בביקורים ההדדיים ביננו ידענו ומצאנו שפה משותפת של ידידות כנה וטובה. והיה זה נחום שתמיד זכר והזכיר חברים שהכרנו מהצבא, היו לנחום קשרים ואינפורמציה על רבים מאותם אלו שהיכרנו עוד מהצבא. תמיד כשנסענו, כשעוד יכולנו לנהוג, היינו מגיעים אל הבית שלפני מלצ'ט 18, היינו יושבים במרפסת על ארוחות שעדנה ידעה בכישרונה לבשל מטעמים שאנחנו הקיבוצניקים לא ידענו להכין. החלפנו מתכונים וספרי קריאה, יצאנו לטיולים משותפים. נחום ידידי לא היה חייב לפתח שיחה כי עדנה שימשה פה לשתיקותיו. כשבגרנו והבריאות כבר לא היתה במיטבה, היינו משוחחים טלפונית והיינו מעודכנים בנעשה ומתרחש בין משפחותינו. ואני את נחום אהבתי, ואזכור אותו גם כשיחלפו להן שנים, אזכור אותו לתמיד. ולכם משפחה יקרה - עדנה, נטע, מיכל ויואב, ויתר בני המשפחה, אנחנו משתתפים בצערנו הרב עם לכתו של נחום היקר שלנו. שינעמו לך רגבי האדמה בה אתה נטמן. מקווים שהקשר ביננו הנשארים לא ייפרם מעתה. עמירה, ישי והילדים שלנו.

הנכדים
סבא שלנו, הגיבור של כולנו. כל כך קשה למצוא את המילים שיסבירו כמה אנחנו מעריכים אותך ואוהבים אותך. אז אנחנו פשוט רוצים להגיד לך תודה: - על השקט שלך שתמיד השרה תחושת ביטחון ורוגע. - על כך שהעשרת אותנו בידע האינסופי שלך ובסיפורים המרתקים על המשפחה והילדות שלך. - על זה שבכל הזדמנות ידעת בדיוק מה הדבר הנכון להגיד ועזרת לנו למצוא פתרון לכל בעיה. - על החוזק והעוצמה שבנוכחות שלך. - על השבט המלוכד שיחד עם סבתוש בניתם פה. - על כך שלא ויתרת על אף חופשה משפחתית, ששיחקת, דיברת ונהנת איתנו ביחד, כך שגם אנחנו לא מוכנים להפסיד אף חופשה יחד. - על כך שראית את החוזקות של כל אחד מאיתנו וטיפחת אותן: באורי את הרגישות, העומק והסבלנות, "מלכה'לה" שנתנה לך רשמית את התואר "סבא". במעיין את הנחישות ורוח הקרב. הראת לו טנקים וחשבת אולי שימשיך אותך בשיריון. ברוני את הגאונות, המסירות והכישרוניות. מתגעגעת אליך מרחוק בימים קשים אלו. בליבי את הכישרון הספורטיבי היוצא מן הכלל והדאגה לכולם. בגלי את הרגישות האינסופית והאהבה שהרעיפה תמיד. בעינב את ההתמדה והחוזק הפיזי, נינג'ה אלוף עולם. בנדב את הראש המתמטי והתחכום החמוד. בנועה את ההומור ויכולות השיח המפליאות, תמיד עניינה אותך בסיפורים. באריאל את האופנתיות, החדות והחוכמה. הקטנה שבחבורה. וכמובן שאי אפשר לשכוח את טומי הנכד המועדף שהכי התפנק עלייך בשנים האחרונות. זה מדהים איך כל נכד קיבל תכונה אחת ממך, תכונה שונה שמייחדת אותו. אנחנו יודעים שלא היה לך קל בתקופה האחרונה ומעריכים מאוד את המאמצים שעשית בשביל להיות איתנו ולהתנהל כרגיל. אנחנו שמחים שדאגת לנצל כל רגע בצורה הכי טובה שאפשר ותמיד גרמת לנו לחייך ולהרגיש מאושרים. היית משמעותי מאוד בחיים של כל אחד מאיתנו בנפרד וגם של כולנו ביחד. קשה לדמיין שמעכשיו כשנבוא אליכם הביתה לארוחת שישי, ארוחת צהריים או סתם לבקר אתה לא תהיה שם. יש לנו כל כך הרבה זיכרונות טובים מחוויות שעברנו ביחד. בבית ברחוב מלצ׳ט, בבית בגני תקווה, במעגן עדן ובכל טיול שהיה לנו בארץ. ויש עוד כל כך הרבה לפנינו, ימי הולדת, בת/בר מצוות, חתונות ועוד מלא אירועים שקשה לדמיין שאתה לא נמצא שם. אבל אנחנו יודעים שאתה הולך איתנו לכל מקום שנבחר ללכת אליו בעתיד, ומלווה אותנו ביחד עם החכמה, הערכים והאהבה שהחדרת בנו. מאיתנו, תשעת הנכדים שלך.

נטע מיכל יואב
זה לא סוף העולם היית אומר עכשיו, כמו שאמרת תמיד. ואתה צודק, זה לא סוף העולם, אבל זה הסוף שלך. סוף של אבא שלנו. היית ממשיך ואומר אם לא תעשו מזה עניין אז לא יהיה עניין... אבל זה כן עניין... עניין מורכב. היית העוגן של כולנו. הענווה, הרוגע, הנוכחות העוצמתית והשקטה (כי מילה מיותרת היא טנק בוער היית אומר). היכולת לקבל אותנו איך שאנחנו ללא תנאים. הנתינה והחום, האהבה שכל אחד מאיתנו הרגיש... אלו תמיד נתנו לנו תחושה של בטחון... שאין דבר שיכול לשבור אותנו. את התחושה הזו נתת גם לכל אחד מהילדים שלנו, הנכדים שלך. כל אחד מהם מרגיש ויודע בזכותך שהוא מיוחד בדרכו, מוצלח בדרכו... ראית בכל אחד מהם את החוזקות שבו... נתת להם תמיד תחושה שאתה גאה בהם, שאתה אוהב אותם בדיוק כמו שהם. גם לפאסן שעזר לך בשנה האחרונה נתת להרגיש אהוב ומוערך. נתת לו להרגיש כאילו היה חלק מהמשפחה. חיכית לו כדי לפקוח עיניים בפעם האחרונה, ללחוץ את היד ולהוקיר לו תודה. וכמו שהיית חזק מאז ומתמיד, היית חזק עד הרגעים האחרונים. חזק ואוהב כדי לתת לנו זמן פרידה... לתת לנו ולאמא הזדמנות להראות לך כמה אנחנו אוהבים אותך, כמה אנחנו דואגים לך, כמה אנחנו מכירים אותך. בשבילנו אתה תמיד האבא הגבוה והחזק, האבא עם הדגדוג של השפם, האבא שאפשר לצחוק איתו עם הרבה הומור שחור, ואפשר לשתוק איתו בשיא הנוחות. היית האבא הכי טוב בעולם!! חשוב היה לך שנהיה משפחה קרובה וחזקה, והצליח לך. כאלו אנחנו... חזקים ביחד!! אוהבים עד אינסוף

linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה

הדלק נר

Loading...